6 C
Skopje
недела, февруари 5, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Бог на истиот начин го чека нашиот поглед

  Вечерта го избањав петмесечниот син. Мислев дека тоа е многу слично на нашиот однос со Бог и како Бог нè гледа. Андреј се капе несебично....

  Врати се! Твоето време уште не е дојдено! Историја за една клиничка смрт

  Во 80-тите години на минатиот век, книгата на американскиот психолог R. Moody „Life after life“ буквално ја разнесе јавната свест. Авторот има собрано неколку...

  Таа го шокираше светот. Мало девојче се сеќава каква била во претходниот живот

  Детето успеа не само да им каже на родителите за тоа, туку и да докаже сè што кажа. Во далечната 1926 година, во индиско семејство...

  Една жена поставила само едно прашање и ги спасила парите од измамници

  Жителка на австралискиот град Сиднеј поставила едноставно прашање и ја спасила својата заштеда од измамници кои се обиделе да и украдат пари во име...

  Работи кои не се купуваат со пари

  Знаење и искуство

  Можете да имате диплома од најскапите факултети во светот, но скапото образование нема да ви обезбеди широки познавања или искуство од животните ситуации. Исто така, во животот често успеваат оние кои имале малку, но со својата мудрост, знаење и искуство успеале да создадат нешто.

  Искрена љубов

  Љубовта е онаа вредност во животот која секој тежнее да ја стекне, а истата дава чувство на посебност и благослов. Исто како и кај пријателството, парите можат да купат привремена љубов, минлива и површна. Но, онаа вистинската искрена и длабока љубов може да ја добиете само доколку исто толку силно љубите.

  Здравје

  Медицината, најскапите клиники и лекови не можат сѐ. Човечкото знаење не може да ги совлада болестите, особено оние на модерното време. Студиите покажуваат дека побогатите луѓе почесто имаат здравствени проблеми, поврзани со стресот што го доживуваат околу стекнување и задржување на богатството.

  Внатрешен мир

  Залудно е цело богатство ако немате мир во својата душа. Богатството само по себе не е категорија што ја храни душата и дава чувство на емоционална стабилност. Внатрешниот мир се јавува со искрени односи према себе и другите.

  Вистински пријатели

  Богатите луѓе имаат широк круг познаници и „поддршка“ околу себе, но вистинското прашање е дали нивните пријатели се вистински или само од интерес. Искреното пријателство е една од најважните вредности во животот.

  Почит

  Почитта и довербата не може да се купат со пари. Секој човек посакува да биде почитуван во друштвото, а најдобар начин да се постигне тоа е напорна работа, скромност и емпатија.

  Среќно семејство

  Семејството има голема улога во созревањето и формирањето ставови во животот. Среќните семејства имаат позитивно влијание на нивните членови, додека семејствата чии членови се „ладни“ и имаат далечни односи резултираат со чувство на осаменост. Тоа не може да се надомести ниту со најскапите подароци, одмори или имот.

  Среќа

  Водечкиот мотив и двигател во животот е оваа цел која секој сака да ја постигне, иако сите луѓе немаат иста перцепција за тоа што за нив е среќа. Таа се крие онаму каде најмалку ја забележуваме и многу од нас не се свесни за нејзиното постоење.

  Време

  Најдрагоцениот подарок што можете да го дадете некому е вашето време бидејќи со него подарувате дел од својот живот што не може да го вратите назад. Луѓето кои го минуваат својот живот насочени на материјалните нешта не можат да влијаат времето да минува бавно или, пак, да надоместат пропуштена шанса.

  Latest Posts

  Бог на истиот начин го чека нашиот поглед

  Вечерта го избањав петмесечниот син. Мислев дека тоа е многу слично на нашиот однос со Бог и како Бог нè гледа. Андреј се капе несебично....

  Врати се! Твоето време уште не е дојдено! Историја за една клиничка смрт

  Во 80-тите години на минатиот век, книгата на американскиот психолог R. Moody „Life after life“ буквално ја разнесе јавната свест. Авторот има собрано неколку...

  Таа го шокираше светот. Мало девојче се сеќава каква била во претходниот живот

  Детето успеа не само да им каже на родителите за тоа, туку и да докаже сè што кажа. Во далечната 1926 година, во индиско семејство...

  Една жена поставила само едно прашање и ги спасила парите од измамници

  Жителка на австралискиот град Сиднеј поставила едноставно прашање и ја спасила својата заштеда од измамници кои се обиделе да и украдат пари во име...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.