6 C
Skopje
понеделник, мај 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Работи како да не ти требаат пари, сакај како никогаш да не те повредиле, играј како никој да не те гледа!

  Овој текст ќе ве натера да размислите за своите постапки и очекувања. Прочитајте, размислете и споделете со најблиските.

  Се убедуваме самите себеси дека животот ќе ни биде поубав кога ќе се венчаме, добиеме бебе, а потоа уште едно бебе. Тогаш стануваме фрустрирани затоа што децата не се доволно големи и ќе бидеме позадоволни кога ќе пораснат. А, потоа, сме исфрустрирани што имаме работа со пубертетлии.

  Сигурно ќе бидеме посреќни кога ќе излезат од тој период на животот. Си зборуваме сами на себе дека животот ќе ни се разубави кога на сопружникот ќе му дојде паметот на место, кога ќе купиме поубава кола, кога ќе бидеме во можност да заминеме на некое убаво патување или кога ќе се пензионираме…..

  Вистината е дека не постои поубав миг за среќа од овој сегашниот. Ако не сега – кога?

  Твојот живот секогаш ќе биде исполнет со некакви тешкотии. Најубаво е тоа да си го признаеш и да решиш да ти биде среќен без оглед на се. Среќата е вистинскот пат.

  Затоа, чувај го секој миг кој го имаш, а чувај го уште повеќе затоа што си го споделил со некој кој е посебен, доволно посебен да би го минувал времето со него… и запомни дека времето никого не чека.

  • Затоа, престани да чекаш…
  • Да ја отплатиш колата.
  • Да купиш нова куќа или автомобил.
  • Да ти заминат децата од дома.
  • Да се вратиш на студии.
  • Да ги заврши студиите.
  • Да ослабиш 10 кг.
  • Да се попрaвиш 10 кг.
  • Да се ожениш/омажиш.
  • Да се разведеш.
  • Да добиеш деца.
  • Да заминеш во пензија.
  • Да дојде лето.
  • Да дојде пролет.
  • Да дојде зима.
  • Да дојде есен.

  Нема подобар миг за среќа од овој. Среќата е пат, а не цел.

  Затоа: Работи како да не ти требаат пари, Сакај како никогаш да не те повредиле, Играј како никој да не те гледа!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.