6 C
Skopje
недела, април 2, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Работев во турски хотел со пет sездички и ќе ви кажам што се крие зад неговата претенциозна фасада

  Здраво, јас се викам Евгенија Јуксел! Работев во туристичката индустрија околу 10 години, вклучувајќи скоро 3 години во руска агенција. И, кога сопругот и јас се преселивме во Анталија, се вработив во хотел со 5 везди во Белдиби. Имав големи очекувања: блескавиот сјај на мермерот, сјајот на позлатениот декор, вратарите со убави униформи. Во реалноста, се покажа дека сè не е толку привлечно.

  Мислам дека читателите ќе бидат заинтересирани да знаат што се случува „од другата страна на фасадата“ и во какви смешни ситуации се наоѓаат вработените. Неколку зборови за нашиот хотел и неговата „пеколна кујна“

  Скоро сите вработени во нашето одделение дојдоа во овој хотел од друг, во средината на 2000-тите. Ова е стандардна состојба во угостителската индустрија. Готвачот, главниот продавач или менаџерот за домаќинство заминува и целиот тим следи. Ова често се случува при промена на сопственикот или во некоја акутна конфликтна ситуација. Бев ангажирана како рецепционер веднаш по интервјуто. Ветија добра плата. Во тоа време, веќе знаев дека бакшишот во нашиот бизнис не е ништо помалку, ако не и поважен од самата плата.

  Патем, 70 проценти од вработените работеа во долните простории на хотелот. Кујната, пералната, одделот за набавка, одделот за персонал, кантина за вработени, магацини, технички оддел сите беа таму. Јас ова место го нареков „пеколна кујна“. Дури и ако клима-уредите работеа, секогаш беше загушливо и топло, вработените кружеа околу како мравки: работници во кујната, слугинки, поправачи, доставувачи, градинари. Имаше и влез и излез за вработените. Само високите менаџери имаа дозвола да влезат во хотелот преку главниот влез. Темната страна на работите, или главните недостатоци на мојата работа

  Мојот партнер во утринската смена беше Бахар (ова име е преведено од турски како „пролет“), со неа веднаш најдовме заеднички јазик, а потоа се спријателивме. Во најголем дел, моите одговорности беа да ги пречекам гостите, да ги сместувам, да ги придружувам и доколку е потребно, да решавам технички проблеми или да одговарам на прашања. Се чини, живеј и радувај се. Сепак, имаше и некои недостатоци.

  Требаше да одиме во здолниште веднаш над коленото, бела блуза и елек, а исто така да носиме тенки хулахопки и чевли со високи потпетици. Да, од една страна, изгледаше стилски и претенциозно. Но, само што ќе дојдев дома, првото нешто што го правеве беше да ги потопам нозете со ладна вода. За среќа, по некое време, јас и Бахар баравме и добивме дозвола од надлежните да носиме сандали со потпетица.

  Второ, се надевав дека во кул хотел ќе додадат барем месо со ориз, грав или наут. И во прилично нескротливи фантазии си цртав мини-верзија на бифето од главниот ресторан. Делумно моите надежи беа оправдани: понекогаш ни даваа храна што е пред расипување или завчерашната чорба. Беше невозможно да се јаде.

  Во основа, ни беше понуден зеленчук со сомнителна чистота и свежина, ориз, тестенини и непретенциозни турски десерти. Добро, скромен асортиман, пребирлива сум, но сето тоа беше целосно невкусно. Готвачот за персоналот беше некое гадно мрзеливо момче. И нешто ми рече дека хигиената не е неговата силна страна.

  Последната капка што ја прели чашата беа неколку огромни лебарки, што ги забележав на масата за сервирање, додека готвачот се преправаше дека ништо не се случува. Ова беше мојата последна посета на трпезаријата. После тоа, се обидов да станам порано и да појадувам обилен појадок со цел да имам ужинка со чоколадо и кафе попладне, и да вечерам дури кога ќе се вратам дома.

  Со што треба да се справи вработен во хотел? Понекогаш ми се жалат дека летувалците ги губат своите предмети и пари. И, додека жртвите се чувствуваат како вработените да се виновни за нивниот проблем, тие не се. Како по правило, во таков случај, се спроведува внатрешна истрага и се пребарува по собата во присуство на гостинот и „сведоци што сведочат“ (јас, како повеќејазичен вработен, постојано бев присутна на ова), безбедносната служба ги испрашува вработените, и надзорните камери се разгледуваат.

  И знаете, во огромното мнозинство на случаи, станува збор за невнимание. „Украдените“ работи се под креветот или позади него, во плакарот или на балконот, а парите обично ги троши турист во еуфорија на годишни одмори или тинејџери на платена забава (јас лично ова го имам сретнато 3 пати ).

  Еден гостин го крена целиот наш хотел во воздух, напиша изјава и ја прикачи на сите социјални мрежи, бидејќи скап часовник исчезнал од неговата соба. Се заколна дека бил на ноќна маса, но сега не. За среќа, тој имал совест да ги повлече сите обвиненија и да признае дека часовникот подоцна бил пронајден дома. Се испостави дека тој воопшто не го однел на одмор.

  Се случува гостите да предизвикаат расправии со хотелскиот персонал, кој не секогаш ги цени „смешните“ шеги и го трпи бурниот став на гостите. Се разбира, “лесни” случаи, хотелот и тур-операторот ќе се обидат да ги решат. Но, ако станува збор за полицијата, насилникот може да се врати од одмор малку подоцна од предвиденото. Браун „подарок“, или еден од моите најсилни впечатоци на работа

  Некаде во последните денови од Април дојдов на работа во 7:30 часот и најдов невидена гужва. Меѓу сите, вниманието го привлекоа бледиот менаџер за домаќинство и извршениот директор.

  Бахар започна да го прашува момчето од ноќна смена што се случило. Кога ја заврши својата приказна, не знаевме дали да се смееме или да се згрозиме, но емоциите навистина излегоа на виделина. И беше вака. Еден млад пар беше сместен во слободна просторија. Дечките, уморни од патот, дури и не погледнале наоколу и веднаш легнале. И откако се разбудиле, девојчето решило да испие малку вода, погледнала во фрижидерот и се шокирала кога на полица, покрај вода и сода имало и вистински човечки измет.

  Ние мора да им оддадеме почит на самоконтролата на парот кои слегоа на рецепција и не направија скандал, туку едноставно побараа промена на собата. Несреќните гости биле преместени во убав стан со поглед на море и им биле испратени подароци.

  Истрагата започна веднаш. Поради фактот што камерите во тоа време или не беа наместени на правото место, или не работеа, не беше можно да се фати виновникот на валканиот чин. И тогаш дојде чиста претпоставка. Очигледно, ноќе, некој станар жеден за дополнителна забава или ги измешал подовите, или намерно решил да саботира и влегол во затворена просторија, каде што ја извршил оваа лукаво измислена саботажа.

  Како резултат на тоа, слугинките, заедно со шефот, дадоа отказ неколку недели по инцидентот, не можеа да ги издржат постојаните проверки и досаѓање од надлежните. Бакшиш и подароци во турски хотел: да или не? Прво, да одлучиме еднаш и засекогаш. Било какви подароци до вработените во хотели или ресторани се чисто доброволни (барем во Турција).

  Од гледна точка на персоналот, бакшишот е секогаш благослов и радост. Платите во услужниот сектор се ниски, особено во однос на потрошената работна сила и постојаниот стрес. Понекогаш бакшишот е половина од платата. Како може некој да не го сака тоа? Во исто време, се согласувам дека изнудувањето пари или навестувањето дека ќе им бидат дадени е грубо и неприфатливо.

  Јас сè уште ги чувам сите подароци и ситници што некогаш ми ги подариле гостите: козметичка кеса, кул чанта плетена од бонбони, амблем за 90-годишнината од рускиот циркус, магнети од Салехард и Новосибирск, нараквица со монистра. Од јадење ми дале чоколадо, слатки, кондензирано млеко и добро кафе.

  Но, признавам, парите ќе бидат на прво место за секој вработен. Тоа е вулгарно, но вистинито. Пологично е да го направите ова на крајот на престојот, кога веќе ќе направите разлика помеѓу вработените и ќе имате омилени, оние кои најмногу ви помогнале или едноставно биле многу пријатни. Ако ви се допадна работата на одделот како целина, можете само да ставите пари во Tip Box – кутии што се на рецепција и во ресторанот. Најневообичаени барања и поплаки што треба да ги слушне вработен во хотел. Патував низ целиот свет, бев во Египет, Доминиканска Република и најдобрите куќи во Лондон, но само во вашиот хотел нема бесплатни пегли во собите / чекирање попладне / барате депозит / проверка на простории пред одјавување одјавување напладне.

  Може ли моето дете да седи во твојата соба на шалтер неколку часа додека одам во чаршија? Тој е мирен и ќе слика.
  Дали го познавате Ахмет? Тој е добра личност? Можеме ли да имаме овошје и разгледница во нашата соба? Не, ова е прв пат да престојуваме кај вас, но нашите пријатели се ваши редовни гости, и ние сакаме третман како нивниот. Читаме на некој форум дека треба да резервирате најевтина соба, а потоа да побарате поубава преку писмо, а хотелот ќе стори нешто за да не го изгуби својот рејтинг. Зарем не е така со вас? Дали може да и го одвлечете вниманието на сопругата со разговор или со некоја активност 40 минути? Ќе ти се заблагодарам подоцна.

  А има и млади дами кои изјавуваат: „Јас сум светски познат блогер и од ваш интерес е да сторите сé што е можно за да ми биде пријатен одморот. Кажете благодарам што дојдов овде за своите пари. Закажете спа третмани и резервирајте ВИП бунгалов на плажа. Бесплатно, се разбира, во спротивно ќе ве издадам на целиот Интернет “.

  Latest Posts

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.