6 C
Skopje
сабота, мај 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Путин поднесе пријава – покажа колку е богат, дали му верувате?

  Рускиот претседател, Владимир Путин, минатата година заработил 135.000 долари, што е за околу 20.000 помалку отколку во 2017 година, покажува неговата даночна пријава објавена на веб-страницата на Кремљ.

  Просечните месечни примања на Путин лани биле 11.200 долари, пренесува руската агенција „Тас-с“.

  Во пријавата се наведува дека имотот на Путин во текот на изминатата година не се сменил. Тој поседува стан од 77 метри квадратни и гаража од 18 метри квадратни. Исто така, користи и стан со површина од 153 метри квадратни и паркинг место од 18 квадрати. Целиот имот што Путин го пријавил се наоѓа во Русија.

  Тој е сопственик и на два стари модели на автомобили Волга ГАЗ М21 како и теренско возило Нива и камп приколка Скиф.

  Приходот на Путин е помал за 20.000 долари поради тоа што во даночната пријава за 2017 година е наведен износ од парите од продажба на земјиште со површина од 1.500 метри квадратни.

  На веб-страницата на руската влада е објавена и даночната пријава на премиерот Дмитриј Медведев која покажува дека тој лани заработил 153.975 долари, што е околу 16 отсто повеќе отколку во 2017 година.

  Просечната плата на рускиот премиер минатата година била 12.850 долари.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.