6 C
Skopje
недела, април 2, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Прочитајте го писмото од Швајцарија кое ги изненади сите Македонци

  Наш иселеник во Швајцарија упати писмо-Здраво мои драги сонародници Македонци, каде и да сте, особено во мојата мила татковина Македонија. Ви пишувам од Цирих, Швајцарија, каде живеам во последните три години.

  Овде почна да доаѓам случајно, во МК работев со коли, купи-продај и еднаш начекав на оглас евтино а добро ауто овде во Швајцарија, па дојдов, го купив Пежото и го препродадов кај нас. Заработив добри пари, па комплетно се преориентирав и почнав да работам само со Швајцарски возила.

  Швајцарија е мала држава и овде колите не се извозени со многу километри, но истовремено се и перфектно сочувани, бидејки Швајцарците се многу педантни луѓе, а и добро заработуваат, па можат да си дозволат возилата да ги одржуваат во овластени сервиси.

  Доаѓајќи често во Швајцарија запознав многу луѓе, па така, ми понудија и работа овде која со задоволство ја прифатив. Работам во една компанија која соработува со нивната железница и се грижи за храната и пијалоците во возовите. Јас туркам количка со пијалоци во воз.

  Покрај добрата плата, паѓа и добар бакшиш и оваа работа не би ја менувал за ништо, иако трошоците за живот овде се исто така високи.

  Но да се вратам на мојот моабет. Чат-пат кога немам работа отворам интернет и МК портали и фејсбук страни и што да видам. Па вие ќе се изе дете бе луѓе. Партии, референдуми. Се псу ете меѓу себе, растурате пријателства, роднински врски заради таа политика.

  Знаете ли дека сте смешни бре луѓе кога ве гледа човек од страна. Не само што сте смешни, би рекол, се извинувам но ќе речам, за жалење сте! Па имате ли вие некаква друга работа освен да седите на фејс и да се докажувате кој е во право. Па знете ли вие бе луѓе колку Македонци има во Швајцарија, Аустрија, Германија и Скандинавија со Бугарски пасоши. Колку и да не сакаат да признаат, тоа се одродени Македонци, а се решиле на таков чекор за пуста го ла егзи тенција.

  Свесни ли сте што жртвув аме со ова тапкање во место сите овие години, ризикуваме да не снема, или во најмала рака да потонеме во уште поголема сиромаштија и да ни остане само тоа, кавгите по интернет.

  Ама треба да сте свесни и дека снаодливите и паметните си го наоѓаат чарето и за разлика од вас лајачите по фејс, работат и заработуваат за своите фамилии. Вие сигурно не сакате да се испо тите, затоа имате толку време за на компјутер.

  Се надевам дека некогаш ќе се освестиме како народ и работата и напредокот ќе ни бидат приоритет во животот.

  Latest Posts

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.