6 C
Skopje
сабота, јули 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Пронајден ГРОБОТ НА СВЕТИ НИКОЛА: Со векови бил потопен, шверцери украле погрешни коски!?

  Се упативме до остатоците од првата црква и подот по кој чекореше Свети Никола, истакна истражувачот Осман Еравсар.

  Гробницата на Свети Никола беше откриена по повеќе од 1.600 години кога археолозите ги пронајдоа остатоците од древна црква во Турција која лежеше потопена поради зголемувањето на нивото на морето во Средоземното Море во средниот век.

  Свети Никола живеел помеѓу 270 и 343 година од нашата ера. Над гробот била изградена црква за да го заштити гробот на светителот, но археолозите дури неодамна откриле мозаик и камен под од претходното светилиште што ги довело до последното почивалиште на Свети Никола.

  Научниците сега веруваат дека Свети Никола живеел и умрел во Турција, пренесува новинската агенција Демирорен.
  Византиската црква, изградена на антички темели, вообичаено била место за богослужба на православните христијани помеѓу 5 и 12 век, а е опкружена со статуи на Свети Никола. Исто така, во 1982 година беше додаден на списокот на светско наследство на УНЕСКО.

  Истражувачите првпат влегле во античката црква во 2017 година и спровеле електронски истражувања кои откриле празнини помеѓу подот и земјата. Тим археолози сега објавија дека можеби го пронашле гробот на Свети Никола, но се уште работат на внимателно отстранување на подот од византиската црква за да не се оштети.

  Осман Еравсар, шеф на провинцискиот комитет за зачувување на културното наследство во Анталија, изјави за новинската агенција Демирорен минатата недела дека првата црква била потопена додека се издигналo Средоземното Море, а на врвот била изградена нова црква неколку векови подоцна.

  Сега стигнавме до остатоците од првата црква и подот на кој стапнал Свети Никола. Осман Еравсар истакна дека се ископани плочките на подот на првата црква.

  Свети Никола, кој е познат по милосрдието кон сиромашните, е роден во селото Патари, од богати родители кои починале во епидемија и му оставиле големо богатство на својот син. Како благочестив христијанин, Свети Никола го следел Исусовото учење за продавање на сите световни добра и давање на сиромашните, и токму тоа го правел.

  Сепак, овие идеи не се претставени во историски документи, туку се споделени во приказни.
  Станал епископ на градот Мира (Мир) во IV век, но набргу бил затворен од римскиот император Диоклецијан за време на прогонството на христијаните, а потоа ослободен за време на владеењето на Константин Велики. Записите покажуваат дека Свети Никола бил погребан во црквата изградена во негово име. Сепак, до сега беше мистерија точно каде се наоѓа неговото тело.

  Истражувачите веруваат дека во времето на неговата смрт, во 343 година, Свети Никола бил погребан во црквата во Демре, каде што лежел до 11 век. Претходно, се веруваше дека трговците ги прошверцувале остатоците во италијанскиот град Бари. Меѓутоа, турските археолози сега сугерираат дека биле отстранети погрешни коски, а оние што отишле во Италија му припаѓале на анонимен свештеник.

  Тој бил погребан во неговата црква во Мир, а до 6 век неговото светилиште станало познато. Во 1087 година, италијанските морнари или трговци ги украле неговите наводни остатоци од гробницата и ги однеле во Бари, Италија. Моштите на Никола сè уште се сместени во базиликата Сан Никола од 11 век во Бари, иако црквите ширум светот се здобија со фрагменти.

  Дедо Мраз е заснован на приказните на Свети Никола кој се стекнал со репутација дека правел чуда и тајно им делел злато на сиромашните. Името Дедо Мраз еволуирало од холандскиот прекар на Ник Даче, Синтер Клас, скратена форма на Синт Николаас, што на холандски значи Свети Никола.

  Одборот за зачувување на наследството во Анталија открива дека византиската црква исто така била оштетена и обновувана неколку пати во текот на 8 и 9 век. Организацијата забележува дека Константин IX. Во 1043 година, и императорот Николај I во 1862 година, тие темелно го реновирале, додавајќи кула.

  Црквата, исто така, беше поплавена од реката Демре и на крајот закопана додека не беше повторно откриена во 1956 година и сега е дестинација на многу аџии кои сакаат да му оддадат почит на Свети Никола.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.