6 C
Skopje
недела, јули 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Пролетен рецепт – Стапчиња од тиквички

  Ова е превкусен пролетен рецепт кој брзо се приготвува, а во комбинација со сос ќе Ви стане омилена летна закуска…

  stapcinja

  Потребни состојки:

  4 средни тиквички
  2 јајца (изматени)
  состојки за сосот
  1 шолја презла
  50 г рендан пармезан
  малку сол, оригано, црвен пипер (прстофат)
  состојки за сосот
  5 лажици мајонез
  1 лажица сенф
  малку сол (прстофат)

  Подготовка:

  1.Тиквичките убаво измијте ги.(нема потреба да ги лупите) Надолж пресечете ги во форма на стапчиња.
  2.Јајцата изматете ги. Секое стапче потопете го во сместа од јајца. Загрејте ја рерната, подгответе го плехот за печење (обложете го со хартија за печење)
  3.Потоа стапчињата се валкаат во смеса од презли и изрендан пармезан. Во смесата ставете сол, црвен пипер и оригано.
  4.Ставете ги тиквичките да се печат. Ќе им треба околу 20 минути. Во меѓувреме подгответе го сосчето. Во блендер ставете мајонез, сенф и малку сол и убаво измиксирајте.
  5.Откако стапчињата ќе добијат убава кафена боја, извадете ги. Послужете ги со сосчето. Бон апетит.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.