6 C
Skopje
понеделник, мај 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Приштина: Потребна е итна демократизација на регионот

  Копретседавачот на косовскиот преговарачки тим во дијалогот со Србија, Шпенд Ахмети, оцени дека посетата на рускиот претседател, Владимир Путин во Белград ја потврдува итната потреба од демократизација во регионот, пишува „Бота Сот“.

  Воздигнувањето на авторитарниот режим во Србија, која е соочена со масовни граѓански протести, е идникатор дека на регионот, а на особено Србија ѝе итно потребна демократизација, наведе Ахмети.

  Според неговите зборови, интеграцијата во Европската Унија би требало да биде крајна цел на регионот, не само поради економската перспектива, туку и поради демократските вредности и човековите права.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.