6 C
Skopje
петок, март 24, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  Притвор и кривични пријави против неколку лица по кражбата во винарската визба во Гевгелија

  СВР Струмица до Основното јавно обвинителство во Гевгелија, поднесе кривична пријава против две лица од Скопје, Н.В – 46 години и М.Р – 49 години, а кривично пријавени се и лицата И.В на возраст од 52 години, С.А 59 години, А.Х на возраст од 25 години, Б.Ѓ. на возраст од 53 години сите од Скопје, и 53-годишниот Б.И од Прилеп поради постоење на основано сомневање дека сториле кривично дело „помагање“, а во врска со извршување на кривичното дело „тешка кражба“.

  Како што посочија од полицијата на 22 септември минатата година, неколку часа по полноќ 46-годишниот скопјанец Н.В. заедно со 49 -годишниот М.Р. исто така од Скопје извршиле тешка кражба во простории на винарска визба во Гевгелија.

  Тие влегле во канцеларијата на благајникот која се наоѓала во склоп на винарската визба и со помош најверојатно на оксигенски заварувач се обиделе насилно да ја отворат металната дводелна каса.

  „Но, откако не успеале да ја отворат металната врата, ја извлекле од нејзиното лежиште и со оксигенскиот апарат направиле отвор, со дијаметар од околу 20 сантиметри. Од дејстувањето со оксигенскиот апарат и високата температува, видно биле оштетени, со нагорување, пластични папки со документација, кои биле во внатрешноста на горниот дел од металната каса, а биле нагорени и оставените парични средства во денари. Од металната каса тие успеале да одземат 640.000 денари, во различни апоени и 6.950 евра во различни апоени“, се наведува во соопштението на МВР.

  По кражбата, М.Р. за соодветна награда, на четвртопријавениот С.А. му дал пет делумно нагорени банкноти од по 1.000 денари да ги замени во Народна банка на Република Македонија, по што тој на 24 септември минатата година поднел барање до банката за нивна замена, а три дена подоцна парите му биле сменети.

  На 5 октомври минатата година, седмопријавениот Б.И од Прилеп, исто така отишол во просториите на Народна банка на Република Македонија, со намера да изврши замена на 172 делумно нагорени банкноти од по 1.000 денари.

  Во просториите на банката при контакт со шестопријавениот Б.Ѓ, кој бил вработен во НБРМ, Б.И. бил упатен замената на банкнотите ја изврши преку менувачница во Скопје, при што вработениеот во НБРМ му овозможил контакт со петтопријавениот А.Х, вработен во менувачница, кој за соодветна награда, од 10 проценти, истиот ден ги земал 172 делумно нагорени банкноти, а на пријавениот Б.И му исплатил 155.000 денари во готово без да му издаде документ.

  Исто така, првопријавениот Н.В. на 11 декември минатата година, на третопријавената И.В и дал 13 делумно нагорени банкноти од по 1.000 денари, со цел да ги замени во НБ на РМ. Таа веќе наредниот ден во раните утрински часови, пријавила 13 банкноти, од по 1.000 денари, за замена како делумно нагорени, но замената на банкнотите не е извршена.

  Набргу потоа, тие биле идентификувани и пронајдени. На предлог на јавниот обвинител во Гевгелија, од страна на судија на претходна постапка при Основен суд Гевгелија на прво, второ и шесто пријавените им е одредена мерка притвор во траење од 8 дена, додека на трето, петто и шесто пријавените им е одредена мерка на претпазливост „задолжително јавување во суд“.

  Latest Posts

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.