6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Приказна што ќе го промени начинот на кој размислувате

  Двајца мажи, сериозно болни, делеле иста соба во болница.

  Едниот човек смеел да стои исправено на болничкиот кревет еден час секое попладне за да му се исцеди течноста од белите дробови. Неговиот кревет се наоѓал до единствениот прозорец во собата. Двајцата мажи зборувале со часови. Зборувале за нивните сопруги и семејства, за нивните домови, работните места, воената служба, одморите.

  Секое попладне кога мажот со креветот покрај прозорецот станувал, го поминувал времето опишувајќи му на неговиот другар што гледал надвор од прозорецот. Мажот кој постојано лежел почнал да живее за тие часови во кои неговиот свет бил проширен и оживеан од активностите и бојата на надворешниот свет. Прозорецот гледал на прекрасно езерце во кое пливале патки и лебеди, додека децата играле околу езерцето, а млади заљубени парови за рака се шетале меѓу цвеќиња од сите бои, додека уживале во прекрасниот поглед во далечина. Како што мажот покрај прозорецот му ги опишувал овие детали, човекот од другата страна на собата ги затворал очите и ја замислувал оваа живописна сцена.

  Едно топло попладне човекот што седел покрај прозорецот му опишувал парада. Иако другиот човек не можел да го слушне бендот – тој таа слика совршено си ја претставил во сопствената глава.

  Едно утро, сестрата дошла да донесе вода за да се избањаат, но за жал го пронашла безживотното тело на човекот кој лежел покрај прозорецот. По неколку дена човекот од другиот крај на собата побарал да го преместат во близина на прозорецот. Сестрата била многу среќна да му ја исполни желбата, па така откако се осигурала дека му е удобно, го оставила сам. Тој полека се напрегнал да погледне низ прозорецот. Кога ја тргнал завесата, се изненадил – немало ништо друго освен ѕид. Кога ја прашал сестрата зошто неговиот починат цимер му опишувал такви работи кога всушност не постоеле, сестрата одговорила дека човекот бил слеп, па не можел да го види ниту ѕидот. „Можеби сакал само да те охрабри“, одговорила таа.

  Епилог – Постои огромна среќа во тоа да ги направиш другите луѓе среќни, и покрај нашата ситуација. Споделената тага е половина тага, но споделената среќа е двојна. Ако сакате да се чувствувате богато, само избројте ги работите што не можат да се купат со пари.

  Во продолжение може да го погледнете и видеото:

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.