6 C
Skopje
вторник, ноември 29, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Приказна која мора да се прочита: Еден ПАП тест ѝ го промени целиот живот на Соња!

  Колку пати сте размислувале за тоа дека во моментов немате време за на лекар? Или можеби се плашите да одите од страв од можни лоши вести?

  На овие наши простори се обраќа најмалку внимание на превенцијата, а приказната на Соња ќе ви покаже, колку превенцијата е всушност важна!

  Соња Петровска (25) од Радовиш вели дека ако го одложела одењето на гинеколог, поради разни причини и немање време, денес навистина „не би имала веќе време за ништо“ бидејќи тестот за Папаниколау (ПАП тест) одлучил за нејзината судбина.

  – На контроли одев редовно, а последниот ПАП-тест го направив три месеци пред да забременам. Потоа, десет месеци после породувањето, отидов на следниот преглед, кој го одложував поради некои „поважни” работи, а знам дека требаше порано да го направам. Сепак, ова не беше многу долг период. Се на сè, тестот го направив кон крајот на февруари, а резултатот го добив во март. Резултатот покажа дека сум трета Б група!

  По добивањето на резултатот нејзиниот матичен гинеколог, ја препратил на понатамошни анализи. Лекарите се одлучиле за биопсија, а резултатот кој го добила барал оперативен зафат.

  Примерок од болното ткиво, било испратено и на хистолошка анализа, која покажала дека голем број епителни ќелии имаат некои промени, поточно тие промени се CIN3 и CIN2 (CIN3 уште се нарекува и нулти стадиум на канцер, или пред канцерозна состојба) и во месец април била пратена на операција.

  Операцијата била направена со општа анестезија, а во наредните седум дена останала во болница, поради можни пост оперативни компликации, кои можат да се случат после еден ваков оперативен зафат.

  – Да се прифати фактот дека со вашето тело нешто не е во ред е навистина страшно. Но мора да се биде објективен и за што пократко време да се дојде до вистинскиот резултат, по што би се продолжило со терапија. Не смееме да се плашиме од резултатите. Резултатот каков и да е, колку и да е лош, за неколку месеци може да биде само уште полош – вели Соња.

  Сега, освен што и е отстранет еден поголем дел од матката, таа е среќна, здрава и има многу време за сè што е важно во животот. Затоа, веднаш закажете ги сите прегледи кои ги одложувате со месеци!

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.