6 C
Skopje
четврток, јуни 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Препознајте ги на време – знаци кои укажуваат дека шеќерот во крвта ви е висок

  Како да препознаете дека нешто не е во ред во вашиот организам, односно дека инсулинот не си ја врши својата функција оптимално?

  Високото ниво на шеќер во крвта може да се препознае по голем број симптоми, меѓу кои:

  Како што веќе споменавме, високиот шеќер во крвта не значи и нужно дека имате дијабетес. Тоа е само еден симптом на дијабетесот.

  Високото ниво на шеќер во крвта може да се препознае по голем број симптоми, меѓу кои:

  • сува уста
  • жед во поголемиот дел од денот
  • честа потреба за мокрење, особено навечер, за време спиење
  • честа глад
  • хроничен замор
  • сува кожа и јадеж
  • дебелеење и вишок масно ткиво околу стомакот
  • слаба концентрација
  • замаглен вид
  • чести инфекции
  • неугодност во желудникот
  • проблеми со нервите
  • потешко зараснување на рани
  • импотенција

  Доколку ги имате овие симптоми или се сомневате на висок шеќер во крвта, задолжително посетете лекар и направете ги потребните тестирања.

  Ако нивото ви е на висока граница, не започнувајте веднаш со лекарства, туку сменете го стилот на живеење и започнете да се храните правилно.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.