6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Преживеаните затвореници положија цвеќе во Аушвуиц на Денот на сеќавање на жртвите од холокаустот

  Неколку десетици поранешни затвореници кои го преживеале пеколот во нацистичкиот логор на смртта Аушвиц, лоциран на југот од Полска, утрово положија венци од бели и сини цвеќиња по должината на Ѕидот на смртта и така ја започнаа централна комеморација во чест на Денот на сеќавање на жртвите на холокаустот.

  „За мене најлошото не беше гладта, ни тоа што бевме принудени на тешка работа, туку тоа што бевме лишени од човечко достоинство. Ние не бевме луѓе, не третираа како нешто непотребно, што треба максимално да се искористи, а потоа да се уништи“, рече денеска во Аушвиц, еден од преживеаните затвореници, 93-годишниот Станислав Залевски, претседател на Здружението на полски затвореници во фашистичките логори.

  За полската приватна ТВ станица „Полсат“, Залевски предупреди дека денес, 74 години подоцна, луѓето и натаму не ги научиле лекциите од трагедијата од концентрационите логори во Втората светска војна.

  „Во многу делови од светот, луѓето во име на своите амбиции или некои идеолошки аспирации вршат вооружени злосторства во кои гинат илјадници луѓе и кои имаат карактеристики на геноцид. Оние кои доаѓаат во Аушвиц на годишнината од ослободувањето и оние кои имаат моќ да направат нешто во овој свет, тие се обврзани вакви работи да не се случуваат повеќе“, рече Залевски.

  Денот 27 јануари, кога во 1945 година портите од најголемиот логор кој нацистичка Германија го подигнала во окупираната Полска, ги отвориле војниците на Црвената армија, во 2005 ОН го назначија за Светски ден за сеќавање на жртвите од холокаустот.

  Руските војници во Аушвиц успеале да спасат околу 7 илјади одвај преживеани луѓе. Ширум Полска, граѓаните на прозорците навечер палат свеќи како потсетник на еврејските соседи кои веќе го неме, по пеколот кој зад себе го остави од холокаустот.

  Логорот Аушвиц беше претворен во музеј во 1947 година.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.