6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Пред 12 години беше пронајден гладен и затворен на таванот – вака изгледа денес

  Во 2010 година, момче со Даунов синдром беше пронајдено гладно и без надзор на таванот од неговиот дом. Џовани Гови Иствуд тогаш имал 6 години, но тежел колку 3-годишно дете…

  Неговата мајка Рејчел Перез била уапсена, а неговите браќа и сестри биле одведени во социјален дом, но никој не го нашол Џовани. Заклучен е на таванот.
  „Таа (мајката на момчето) ја измисли приказната дека Џовани го нема“, рекол наредникот Џон Клингеле, кој всушност го пронашол момчето. „Значи, полицијата ја напушти куќата, а Џовани остана на таванот“.

  За среќа, полицијата не и верува на мајката и чувствува дека момчето е некаде во куќата. По некое време се враќаат повторно да го бараат. Миг подоцна го наоѓаат на поткровјето од куќата.
  „Изгледаше како дете во концентрационен логор, само кожа и коски“, се сеќава Клингеле кога го видел за прв пат. „Ни рекоа дека ќе наполни 7 години, но изгледаше како тригодишно дете.

  Џовани тежеше само 7,5 килограми, не можеше да оди, не можеше да зборува и беше покриен со фекалии.

  Од глад на детето му останала косата на главата, коските му биле кршливи, имало рахитис и воопшто немало масно ткиво. Лекарите рекоа дека деновите ќе му биле избројани доколку не бил спасен тој ден, пишува Канзас Сити Стар.

  На таванот немаше ништо. На момчето не му останале ниту ќебе, ниту играчки. Полицијата верува дека мајка му го оставила таму да се сокрие.
  Мајката на момчето моментално отслужува 8-годишна затворска казна за обид за убиство на нејзиното дете.

  Шест години откако полицијата го пронашла, Џовани повторно се соединува со полицајците кои го спасиле. Надлежните не можат да поверуваат како тој се смени.
  „Ова момче е одлично“

  Џовани и неговите две сестри беа посвоени од нивниот вујко и тетка Стејси и Џо Иствуд. Потребно е долго време за да се опорави Џовани. Отпрвин спие само на подот, а кога некој ќе му пријде, се плаши да не биде тепан. Но, денес тој е безбеден и сакан.

  „Тој е многу добро. Сите што го познаваат се импресионирани. Џовани ги тера луѓето да го најдат доброто во себе“, вели Иствуд.

  Полицајците кои го спасиле тогаш биле изненадени кога виделе како момчето се променило. Тие повторно се сретнаа кога Гови наполни 12 години. На средбата станал почесен полицаец во канцеларијата на шерифот и добил специјална значка.

  Џовани се заблагодари на полицијата што го спасила тој кобен ден.
  „Ова момче е вистински херој. Какво големо срце и насмевка, „Навистина е прекрасно чувството да го видам повторно“, рече Клингеле.

  Џовани ќе спие во својот кревет таа вечер, држејќи ја својата специјална значка.
  Тешко е да се поверува дека мајката може вака да се однесува со своето дете. Фала му на Бога, полицијата успеа да го пронајде и денес има дом со љубов.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.