6 C
Skopje
петок, декември 9, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Пред да се пожалиш на своите деца, сети се на оние кои ги сакаат, но не можат да ги имаат

  Била еднаш една девојка која себе си се мразела затоа што била слепа. Ги мразела сите освен своето сакано момче, кој секогаш бил покрај неа. Му рекла: „Кога само би можела да го видам светот, би се омажила за тебе!“.

  Еден ден некој донирал очи за неа. Кога операцијата завршила и кога и ги отстраниле завоите, можела да види се околу себе вклучувајќи го и своето момче.
  Тој ја прашал: „Сега кога го гледаш цел свет, сакаш ли да се омажиш за мене?“

  Таа го погледнала и воочила дека тој е слеп! Глетката на неговите затворени очни капаци ја шокирала. Не го очекувала тоа. Самата помисла дека би морала да ги гледа цел живот ја натерала да одбие да се омажи за него.

  Тој си заминал во солзи и неколку дена подоцна и напишал писмо: „Добро чувај ги своите очи, душо моја, бидејќи пред да станат твои-тие очи беа мои!“.

  Еве како човечкиот мозок најчесто работи: Ретко кој после некое време се сети каков бил животот порано, кој секогаш бил тука за нас, во најтешките ситуации…

  И денес:

  -Пред да кажеш некој грозен збор, сети се на оние кои не можат да зборуваат.

  -Пред да почнеш да се жалиш на вкусот на храната, сети се на оние кои немаат што да јадат.

  -Пред да почнеш да се жалиш на својот маж/жена, сети на оние кои го молат Бога да им ја подари саканата личност.

  -Пред да се пожалиш на животот, сети се на оние кои рано останале без своите животи, кои починале прерано.

  -Пред да се пожалиш на своите деца, сети се на оние кои ги сакаат, но не можат да ги имаат.

  -Пред да почнеш да се караш со оној кој не ја исчистил куќата, сети се на оние кои живеат на улица.

  -Пред да почнеш да осудуваш некој, сети се дека никој не е безгрешен.

  -И на крај, кога лошите мисли почнат да те фрлаат во депресија, ти стави ја насмевката на своето лице и кажи УШТЕ СУМ ЖИВ, УШТЕ СУМ ТУКА, И ЗАБЛАГОДАРИ МУ СЕ НА БОГ ЗА СЕ!

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.