6 C
Skopje
вторник, септември 26, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Предупредување до родителите: Ако ги бакнувате вашите деца во уста – ги изложувате во голема опасност

  Бакнување на детето во уста за некои родители претставува убав чин за изразување на нежност и љубов, но за други необичен, па дури и одбивен.

  Нежните бакнежи се најдобриот израз на љубов и посветеност кон друга личност покажуваат истражувањата. Иако бакнежите во чело, на образите или на рацете на детето се прифатени во целост, многу родители никогаш не ги бакнуваат своите деца во уста и таа навика ја сметаат за чудна и одбивна.

  Жените кои патат од парадолнтални болести и се изложени на предвремено породување и раѓање на детето во помала тежина не Тоа пак значи дека таквите болести може да имаат негативно влијание на новороденчето, а лесно се пренесува и со плунка.

  Американската академија за парадентологија ги советува мајките да избегнуваат бакнување на бебињата во уста, бидејќи во устата на новороденчињата не се присутни бактерии кои предизвикуваат расипување на забите и парадонтални болести, а може да се пренесат со едноставни бакнежи во уста. Имено, кога таа бактерија дојде до устата на детето, таа почнува да го претвара шеќерот во храната и пијалоците во киселина која ги уништува забите.

  Затоа академијата тврди дека дури и ако само еден член од фамилијата боледува од парадонтални болести, подложни се сите членови бидејќи плунката се пренесува со бакнување, споделување на прибор за јадење, кашлање, кивање и слично. Исто така, со бакнување може да се пренесат и до 500 различни врсти на бактерии, вклучувајќи ги и оние кои предизвикуваат болести на непцата, а само еден бакнеж помеѓу родителите и децата може да ја пренесе таа болест.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.