6 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Предметот за незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ ќе го суди Осман Шабани

  Судијата Осман Шабани од одделот на кривичниот суд за организиран криминал ќе го суди првото обвинениет за случајот „Талир“ на СЈО, информираа од кривичниот суд.

  Обвинети се поранешни високи функционери на партијата ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои, Никола Груевски, Кирил Божиновски, Миле Јанакиевски, Илија Димовски, Леко Ристоски и Елизабета Чингаровска. На Чингаровска нема да ѝ се суди, бидејќи таа лани доби двегодишна условна казна откако се спогоди со СЈО и призна вина.

  Шабани ги води предметите „Титаник“, „Топлик“ и повторената постапка за „Монструм“.

  Специјалното јавно обвинителство на 22 ноември лани до скопскиот Кривичен суд поднесе два обвинителни акта по спроведената истражна постапка во предметот познат во јавноста како „Талир“.

  Вториот обвинителен акт за истиот предмет, што се однесува на незаконска изградба, се уште е кај судија за оценка на обвинението.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.