6 C
Skopje
недела, март 26, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Невеста се чувствувала чудно на својата венчавка, а кога докторот и ја прегледал главата, останал во шок

  Зошто вакво нешто да се случи на најубавиот ден од животот? Зошто воопшто да се случи такво нешто? Доктор Едвард Паначек од Сакраменто, Калифорнија, имал...

  Бев во кома, а докторите сакаа да ја исклучат машината: Тато ми постави едно прашање и ми го спаси животот, тоа е чудо

  Адел Руд (32) во својата исповед рече дека болничкиот персонал му кажал на нејзиното семејство дека е клинички мртва и дека мора да почнат...

  Млада жена и рекла на баба и дека сопругот изневерува и добила одговор кој не го очекувала! погледнете

  Инспиративна вирална приказна која станува вирална ќе ви покаже како да се справите со сите пречки што животот ви ги фрла на патот. Една млада...

  Погледнете како возач дрско почнал да задева велосипедистка, но налетал на погрешна личност

  Велосипедистка им се одмаздила на возач на комбе и на неговата сопатничка што и пречеле на раскрсница бркајќи им го возилото и безмилосно му...

  По 40 часа под урнатините во Турција се случи вистинско чудо

  Нехир Илкова била затрупана во Кахраманмараш по силните потреси. Спасиле деветмесечна трудница која поминала 40 часа под урнатините во Турција, јавува aa.com.tr.

  Потсетуваме, во понеделникот два силни земјотреси со јачина од 7,8 и 7,5 степени според Рихтеровата скала ја погодија Турција и нејзините погранични области со Сирија.

  Следеа десетици последователни потреси, од кои многу се над 5 степени според Рихтеровата скала.

  Екипите за итни случаи и волонтерите продолжуваат да бараат луѓе под урнатините.

  Жртвите од разорниот земјотрес на турско-сириската граница и последователните последователни потреси надминаа 15.000. Наспроти ова, надежите за пронаоѓање повеќе преживеани се намалуваат со секој изминат час, јави ДПА.

  Бројот на загинати во Турција се искачи на 12.391, јави утринава Anadolu Agency, повикувајќи се на турската агенција за одговор при катастрофи и несреќи АФАД, а повредените се 62.914.

  Преку границата во Сирија разурната од војна, бројот на загинати изнесува до моментот 2.662. Вчера турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вети дека спасувачките напори ќе продолжат додека „никој не остане под урнатините“. Уништени се околу 6.000 згради, рече тој.

  Ердоган вети итна помош од 10.000 турски лири (околу 530 долари) за секое настрадано семејство.

  Ситуацијата во Сирија е страшна. Според владините податоци, погодените Сиријци се околу 298.000, а повеќето морале да ги напуштат своите домови, објави државната новинска агенција САНА. Надлежните одвоија 180 места за итно сместување.

  Илјадници луѓе во Сирија се уште се водат како исчезнати, а се уште има итна потреба од тешка опрема за расчистување на остатоците. Долготрајната граѓанска војна и меѓународните санкции го попречуваат обезбедувањето помош за погодените области.

  Во понеделник наутро, регионот долж турско-сириската граница го потресе земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтер. Оттогаш, регионот доживеа стотици последователни потреси, вклучително и земјотрес со јачина од 7,5 степени во понеделникот попладне.

  Latest Posts

  Невеста се чувствувала чудно на својата венчавка, а кога докторот и ја прегледал главата, останал во шок

  Зошто вакво нешто да се случи на најубавиот ден од животот? Зошто воопшто да се случи такво нешто? Доктор Едвард Паначек од Сакраменто, Калифорнија, имал...

  Бев во кома, а докторите сакаа да ја исклучат машината: Тато ми постави едно прашање и ми го спаси животот, тоа е чудо

  Адел Руд (32) во својата исповед рече дека болничкиот персонал му кажал на нејзиното семејство дека е клинички мртва и дека мора да почнат...

  Млада жена и рекла на баба и дека сопругот изневерува и добила одговор кој не го очекувала! погледнете

  Инспиративна вирална приказна која станува вирална ќе ви покаже како да се справите со сите пречки што животот ви ги фрла на патот. Една млада...

  Погледнете како возач дрско почнал да задева велосипедистка, но налетал на погрешна личност

  Велосипедистка им се одмаздила на возач на комбе и на неговата сопатничка што и пречеле на раскрсница бркајќи им го возилото и безмилосно му...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.