6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  По 40-годишна потрага, пријателката од Америка ја пронајде Блаженка 

  Блаженка Меџеши, вработена во „Тисак“, открива детали за нејзината четири децении долга приказна за вистинското пријателство. Нејзината пријателка Верица, која сега живее во САД, одлучи да ја пронајде Блаженка по четири децении откако се видоа последен пат.

  Нејзината ќерка на „Редит” објави стара фотографија со молба да се јават оние што знаат нешто за госпоѓа Блаженка, која учела во Педагошката гимназија „Владимир Назор“ во Риека.

  Мајката и ќерката споменаа дека размислувале да изнајмат приватен детектив за да ја пронајдат средношколската пријателка на нејзината мајка.

  Пријателката на г-ѓа Блаженка ја препознала на фотографијата објавена на порталот на „Нови лист“ и ѝ рекла дека Верица ја бара. Госпоѓа Блаженка веќе се слушнала преку телефон со својата пријателка Верица во САД.

  „Бевме како сестри, постојано се дружевме, таа ќе дојде кај мене, јас кај неа дома. Верица беше многу комуникативна и весела личност. Се сеќавам дека убаво свиреше хармоника и со нејзината сестра учествуваше на натпревари“, рече Меџеши за „Нови лист“.

  Но мајка ѝ на Верица, родена Митевски, во меѓувреме се преселила во САД.

  „Таа остана во Риека некое време, но нејзиното срце ја влечеше кај мајка ѝ. Се сеќавам дека еднаш ми рече: Блаженка, ќе одам во Америка. И така таа замина. Оттогаш не сме се слушнале, единствено ми испрати фотографија од својата свадба. Меѓутоа, постојано размислував за неа, ми беше многу драга. Навистина бевме како сестри, така што сето ова навистина емотивно ме врати во минатото. Кога конечно го слушнавме, Верица ми рече дека ме барала бидејќи ѝ бев искрена пријателка”, кажа Меџеши, додавајќи дека се договорила со Верица да дојде во Риека кога ќе може.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.