6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Почина познатиот македонски композитор и водител Драган Вучиќ

  Утринава, на Инфективната клиника во Скопје почина познатиот македонски музичар, композитор и телевизиски водител Драган Вучиќ (65).

  Тој, за жал е првата жртва на вирусот ковид-19 меѓу познатите Македонци.

  Веста ја потврди министерот за здравство Венко Филипче.

  – Утрово на Инфективната клиника од коронавирусот почина нашиот познат музичар, композитор и тв водител Драган Вучиќ. Тој беше хоспитализиран пред осум дена откако состојбата му се влошила и од тогаш е лекуван на оделението за интензивна нега. И покрај сите напори на лекарите и целиот стручен тим, Вучиќ со многу тежок наод на белите дробови, за жал, му подлегнал на вирусот. Упатувам искрено сочуство до семејството и блиските – напиша министерот Филипче на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук.

  Драган Вучиќ е роден во Скопје 1955 година. Изгради успешна музичка кариера и на сцената е повеќе од 40 години. Потекнува од музичко семејство и беше еден од најдобрите басисти на Балканот. Во помладите денови членувал во повеќе групи, а најголем успех постигна со групата „Кода“.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.