6 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Постојано велеше дека останав бремена од друг – свекрва ми го погледна внукот и кажа дека не може да е дете на нејзиниот син

  Кога ќе ја запознаете вашата личност, понекогаш ви се чини дека сега сè ќе биде во ред со вас.
  На крајот на краиштата, тоа ќе биде само вие двајца. Но, не секогаш оди така. Хероината на нашата приказна најде само една и веќе мислеше дека сè ќе биде како во бајка.

  Се додека не ја запознав мајката на мојот избраник. Како резултат на тоа, бајката стана приказна кога свекрвата изјавила дека нејзиниот внук не е вистинскиот син на нејзиниот син.

  Да бидам искрен, секогаш сонував да основам семејство. Ме одгледа само баба ми, па сакав комплетно семејство. Кога го запознав Миша, знаев дека тој е вистинската личност. Се запознавме во институтот на заедничка забава. Набрзо почнаа состаноците. Беше многу грижлив и љубезен. Ми се чинеше дека со таква личност мојот живот ќе биде како бајка.

  Во текот на изминатата година, сепак, нешто чудно почна да се случува. Тој често исчезнуваше, наведувајќи некои итни работи. Ми се чинеше дека нашата врска почна да се влошува. Но, не сакав да го изгубам, па директно прашав што има. Потоа си кажа сè.

  Се испостави дека неговата мајка била против тој да се ожени со било кој. Затоа ја најде вистинската девојка за него. Мислеше дека мајка му се шегува, но тоа беше вистина. Кога рече дека сака да ме запознае со неа, таа направи врева. Таа се закани дека ќе ми ги скине ребрата кога се сретнавме. Да се ​​биде дома беше неподносливо бидејќи имаше толку голема тензија.

  Храбра одлука
  Сепак, Миша реши да не отстапи. Тој сепак ме запроси. Се венчавме и покрај вечните скандали со неговата мајка. Веднаш живеевме одвоено, но тешкотиите почнаа. Најпрво мојот сопруг доживеа несреќа, мораше да ги потроши сите заштеди на лекување. И набргу потоа забременив. Решивме да се преселиме кај мајката на Миша. Впрочем, баба ми живееше во селото.

  После тоа постепено стивнаа скандалите, мислевме дека се ќе биде во ред. Но, мојата свекрва не ни зборуваше со мене. Кога се видовме во станот, таа само шмркаше и си замина. Но, и беше мило што нејзиниот син живее со неа. Најинтересното започна кога се роди нашиот син.

  Кога го донесовме бебето дома по отпуштањето, таа го погледна и пркосно извика: „Фала му на Бога, тоа не е син на мојот син!“ Јас останав без зборови. Не го ни очекував тоа од неа.

  Ова не е мој внук!
  Оваа приказна траеше некое време. Постојано ми велеше дека сум бремена од друг. Секој пат имало „доказ“. Или детето имало крив нос или бенка не била на своето место. Издржав околу два месеци. Мојот сопруг и јас знаевме дека сето тоа е фикција. Но, ништо не се менуваше, па решив да направам тест за татковство, така што мојот сопруг дефинитивно нема сомнежи.

  Секако, тестот покажа дека тоа е негово дете. Тогаш свекрвата малку се смири. Но, секогаш се чувствував како таа само да го чека моментот кога ќе може да фрли нешто друго.

  Последна капка
  Во оваа ситуација живеевме две години. Свекрвата сè уште не ми зборуваше, а внукот најмногу 10 пати ги креваше рацете. Но, научив да го игнорирам сето тоа. Но, пред неколку месеци дознав дека повторно очекувам бебе.

  Го криевме ова од мајката на Миша долго време. Но, ова не можете долго да го криете. Кога и кажавме, таа експлодираше. Таа ги извади парите од ноќницата и ми ги подаде велејќи: „Те молам, престанете да му го уништувате животот на мојот син! Земете ги парите и ослободете се од бебето!“

  Нејзините зборови ме погодија. На крајот на краиштата, оваа жена го прави само она што го уништува мојот сон за среќно семејство. Тоа беше голем удар и за мојот сопруг. Така се иселивме неколку дена подоцна додека таа не беше дома.

  Таа имаше уште еден напад. Сега постојано ми пишува пораки со закани. Таа вели дека ѝ го украдов синот. Решивме ниту јас ниту децата повеќе да комуницираме со неа. Мојот сопруг понекогаш се јавува, но не повеќе.

  Можеби сме премногу радикални. На крајот на краиштата, бабата има право да ги гледа своите внуци. Но, не сакам да си го уништам животот поради неадекватна жена. Дали ја правам вистинската работа?

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.