6 C
Skopje
сабота, март 25, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Млада жена со диагностицирана мозочна смрт се разбуди по 7 месеци во кома

  31-годишна Американка со диагностицирана мозочна смрт излезе од кома по седум месеци. Кертис Брабсон долго време страдаше од епилептични напади. По последниот, девојката почнува да...

  Една млада мајка се соочила со најтешкиот избор во животот и избрала да го остави своето дете да умре – дали постапив правилно, се...

  Британска мајка ја донесе најтешката одлука во својот живот и направи нешто што е незамисливо за речиси секоја мајка - помогнала да умре своето...

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Постојаното пиење минерална вода е опасно, еве што му прави на организмот

  Специјалистите постојано предупредуваа дека треба да внимаваме со водата што ја консумираме секојдневно. Тие ја делат водата во три главни групи:

  1. Природни минерални води
  2. Изворски води
  3. Трпезни води

  Природните минерални води се извлекуваат од подземни извори на вода кои се добро контролирани од владините власти. Обично тие имаат зголемена минерализација и содржина на многу други елементи.

  Изворните води се исто така од подземни извори на вода, но се со ниска минерализација, со незначителна количина на сол и се флаширани без речиси никаква обработка. Водата за пиење е или од подземен или површински извор на вода и обично е предмет на третман.

  Минералните води имаат лековито-профилактичко дејство. Сепак, тие исто така содржат елементи во трагови, чие влијание врз телото сè уште не е доволно добро проучено. Она што треба да го имате на ум доколку секојдневно консумирате само минерална вода е содржината на флуор во неа. Многу од нашите минерални води содржат повеќе од 1 mg/l. Ниту е добро за телото да има недостаток, ниту да има предозирање со флуор.

  Овие води се одлични за луѓе кои страдаат од расипување на забите, но треба да се менуваат со вода за јадење за да се избегне предозирање. Може да забележите дали претерате со минералната вода со висока содржина на флуор ако често се појавуваат жолти дамки на вашите заби.

  Најпрепорачливи за дневна потрошувачка се слабо минерализираните води, кои и онака преовладуваат на пазарот.

  Експертите посочуваат дека не само флуорот, туку и сите останати елементи кои се содржани во водите, не треба да се внесуваат во преголеми количини. Затоа, најдобро е минералната вода да се менува наизменично со трпезна или уште подобро со изворска вода. Исто така, внимавајте од која област се добива водата. Претпочитајте еколошки чисти области на нашата земја.

  Сега кога се ближат потоплите месеци, запомнете дека друг начин на кој можете да му наштетите на вашето водно тело е ако ги оставите шишињата предолго на сонце. Ова предизвикува некои штетни хемикалии содржани во пластичните шишиња да се растворат во водата.

  Latest Posts

  Млада жена со диагностицирана мозочна смрт се разбуди по 7 месеци во кома

  31-годишна Американка со диагностицирана мозочна смрт излезе од кома по седум месеци. Кертис Брабсон долго време страдаше од епилептични напади. По последниот, девојката почнува да...

  Една млада мајка се соочила со најтешкиот избор во животот и избрала да го остави своето дете да умре – дали постапив правилно, се...

  Британска мајка ја донесе најтешката одлука во својот живот и направи нешто што е незамисливо за речиси секоја мајка - помогнала да умре своето...

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.