6 C
Skopje
сабота, мај 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Поранешниот директор на „Старбакс” ја најави својата кандидатура за претседател на САД

  Американскиот бизнисмен, поранешен директор на „Старбакс”, Хауард Шулц, изјави дека „сериозно ја разгледува” кандидатурата за американски претседател.

  Шулц, кој минатата година ја напушти функцијата на чело на Старбакс, рече дека ја разгледува можноста да се кандидира на претседателските избори во САД во 2020 година како независен кандидат на центарот.

  I love our country, and I am seriously considering running for president as a centrist independent.

  — Howard Schultz (@HowardSchultz) January 28, 2019

  Во низата твитови што ги објави, тој наведува дека постојните две партии во САД се „поделени повеќе од кога било”, објави Би-би-си.

  This moment is like no other. Our two parties are more divided than ever. Let’s discuss how we can come together to create opportunities for more people. #ReimagineUS https://t.co/9UY46OTO0I

  — Howard Schultz (@HowardSchultz) January 28, 2019

  „Живееме во време кога не само што овој претседател не е квалификуван да биде претседател, туку двете партии не го прават она што е неопходно за американскиот народ што го претставуваат“, рече тој.

  Демократскиот кандидат Хулиан Кастро го критикуваше Шулц поради оваа најава, оценувајќи дека Шулц ќе ги подели гласовите на опозицијата со својата кандидатура и на тој начин ќе му даде можност на Трамп повторно да биде избран.

  Шулц одговорил: „Сакам американскиот народ да победи”.

  Хауард Шулц (65) беше продавач на апарати за еспресо и почна да работи во синџирот на „Старбакс“ од 1982 година, кога имаше само 11 продавници за кафе, известува N1.

  Тој ја купи компанијата во 1987 година, а кога се повлече од позицијата директор во 2018 година, таа веќе имаше 28.000 кафулиња во 77 земји ширум светот.

  Тој често зборуваше за прашања од социјалната политика, имиграцијата и контролата на оружјето. Тој беше редовен донатор на Демократската унија.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.