6 C
Skopje
недела, јуни 23, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Пораз од Словенија за крај на подготовките

  Македонската кошаркарска репрезентација со пораз ги заврши подготовките за настап во квалификациите, преку кои ќе бара пласман на Европското првенство наредната година. Македонските кошаркари во Марибор загубија од Словенија 82-67.

  mkr

  Добро прво полувреме, по кое Словенците имаа предност од пет поени (43-38), одиграа избраниците на Драган Раца, но во пораз ги однесе лошиот финиш на третата и стартот на последната четвртина.

  Македонските играчи во последните три и пол минути од третиот период не постигнаа кош од игра, во тој период реализираа само три слободни фрлања, а во последната четвртина цели четири минути беа без поени.

  На крајот Словенците предводени од Препелиќ кој постигна 18 кошеви запишаа убедлива победа. Македонија одново ја предводеа браќата Стојановски, Војдан постигна 14, а Дамјан 12 поени.

  Квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година Македонија ќе ги започне против Луксембург на 31.август, а противници во групата уште ќе бидат Велика Британија и Унгарија.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.