6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Поради „СРАМОТ“ Марија ја избркаа од селото: Им одговори со основање ГРАД само за жени, во кој важат ПОСЕБНИ правила!

  Градот го основала Марија Сенорина де Лима, која била протерана од нејзиното село поради прељуба.

  Ноива до Кордеиро се наоѓа во Бело Вале, околу 428 километри северно од Рио де Жанеиро, во југоисточен Бразил. Овој мал бразилски град е создаден од жена исклучиво за жени, има свои правила и свој систем на организирање на работата и животот. Во него денес живеат само 600 жители, главно жени на возраст од 20 до 35 години, но има и мажи.

  Тие си го уредиле животот онака како што сакаат и се чувствуваат удобно во својата женска област, а исто така мислат дека се способни да се организираат многу подобро од мажите.

  Само еднаш оваа женска населба потпадна под машка диктатура. Во 1940 година, евангелскиот свештеник Анисио Переира се оженил со една од локалните жени на Ноива до Кордеиро.

  Потоа стана основач на црквата во градот, по што автоматски сакаше да наметне свои правила. Ова доведе до тоа на жените повеќе од 50 години да им беше забрането да слушаат музика, да ја шишаат косата, да пијат алкохол, па дури и да користат контрацептивни средства.

  По смртта на Анисио Переира, жените цврсто решија никогаш повеќе да не дозволат ниту еден маж да владее со (нивниот) град. На ова единствено место нема конкуренција, напротив секој се чувствува како едно семејство. Си помагаат и споделуваат се што имаат.

  Жителката на Ноива до Кордеиро, Росале Фернандез (49), вели дека градот е похармоничен отколку што би бил ако таму живееле и мажи:

  – Има многу работи кои жените ги прават подобро од мажите. Нашиот град е поубав, поорганизиран и далеку похармоничен отколку мажите да се главни. Кога ќе се појават проблеми или спорови, ние ги решаваме на женски начин, обидувајќи се да најдеме консензус, а не конфликт. Делиме сè, дури и земјата на која работиме. Никој не се натпреварува со никого овде. Сè е за еден, и еден за сите. Неодамна целиот град се собра за да помогне да се купи огромен телевизор со широк екран за нашиот центар на заедницата за да можеме сите заедно да гледаме сапунски опери.

  Некои имаат сопрузи и деца, но мажите можат да ги посетат своите сопруги во Ноива до Кордеиро само за време на викендите, исто како и синовите кои наполниле 18 години. Во работните денови, сите девојки обработуваат земјоделско земјиште, готват, организираат импровизирани салони за убавина и модни ревии една за друга, за празници и саеми.

  Ова необично место на Noiva do Cordeiro има свои страници на социјалните мрежи каде од време на време се појавуваат реклами за мажи. Ова е всушност единствениот начин на кој можам да создадам нормално семејство. Сите претставници на посилниот пол со кои комуницираат се нивни роднини.

  Една од жените, Нелма Фернандес (23), призна дека е невозможно девојките во регионот за кои се знае дека се исклучително убави да најдат иден брачен другар:

  – Овде единствените мажи што ги среќаваме се или во брак или во роднинска врска со нас, сите се роднини. Одамна не сум бакнала маж. Сите сонуваме да се заљубиме и да се венчаме. Но, ние сакаме да живееме овде и не сакаме да го напуштиме градот за да најдеме сопруг – рекла Нелма, пишува „Дејли Мејл“.

  Сосема логично, ги интересираат само ергени кои се подготвени да ги прифатат нивните женски правила и да се прилагодат на новиот начин на живот. Многу мажи одговориле на повикот и решиле да го посетат овој сосема необичен град, но прашање е дали би биле подготвени да ги прифатат овие правила.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.