6 C
Skopje
сабота, јуни 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  Помогнал на стара жена да замени гума – Кога се вратил дома сфатил што му направила!

  Љубезноста кон странците денеска е редок случај! Некогаш се разочаруваме во луѓето, а некогаш некој нѐ изненадува со својата добрина.

  Дознајте што ѝ се случило на постара жена која имала проблем со автомобилот!

  Човек возел по селски пат и забележал постара жена како стои покрај автомобилот. Таа имала само дупната гума, но за стара жена како неа, тоа било нешто навистина лошо. Брајан Андерсон застанал и одлучил да ја смени гумата, притоа гребејќи си ги неколку пати дланките. Како што поминувало времето, така тој станувал понечист и рацете повеќе го болеле.

  Таа почнала да му зборува и воедно да му се заблагодарува на добрината. Откако Брајан завршил со менувањето на дупнатата гума, жената се понудила да му плати. Но, тој одбил.

  Тој ѝ одговорил дека гестот е помош на човек во неволја. Брајан цел живот го поминал во помагање на другите луѓе и воопшто не помислувал да се однесува на друг начин. Токму затоа ѝ кажал дека ако навистина сака да му возврати, тоа може да го стори така што ќе му помогне на некој друг човек кога ќе биде во неволја… „И помисли на мене“, додал тој.

  Тогаш се разделиле и секој тргнал по својот пат. Подоцна се случува незамисливото…
  Неколку километри подоле, жената налетала на едно мало кафуле. Влегла внатре за да вечера и да се одмори малку пред да се врати на патот кон дома. Тоа бил мал ресторан зад бензинска пумпа каде што таа не била никогаш порано. Откако седнала на својата маса, една келнерка ѝ пристапила со чист пешкир за да ја избрише нејзината мокра коса.

  Таа имала слатка насмевка која дури ни напорната работа не можела да ја избрише. Не ѝ требало долго време на старицата да забележи дека келнерката е бремена и е пред породување. Токму затоа се запрашалакако е можно некој со толку малку, да дава толку многу на странец. Тогаш ѝ текнало на Брајан.

  Откако жената завршила со својот оброк, таа ѝ платила на келнерката 100 долари. Келнерката набрзина отишла да ги раситни парите за да ѝ врати кусур, но кога се вратила старицата веќе ја немало.
  На масата каде што таа седела се наоѓала порака. Во нејзините очи веднаш се појавиле солзи откако ја прочитала:

  „Не ми должиш ништо. И јас бев во таква ситуација. Некој ми помогна исто како што јас сега ти помагам тебе и ако навистина сакаш да ми возвратиш, не дозволувај овој синџир од љубов да прекине со тебе.“

  Под салфетката имало уште четири банкноти од по 100 долари. И покрај напорната работа, келнерката успеала да го преживее и овој ден. Доцна вечерта кога конечно пристигнала дома, таа легнала во својот кревет размислувајќи за парите и за она што ѝ го напишала старицата.

  Како е можно да знаела точно колку пари им требале на неа и нејзиниот сопруг? Со бебето кое ќе се роди наредниот месец, нештата ќе станат многу тешки. Таа добро знаела колку е загрижен нејзиниот сопруг, па токму затоа се свртела кон него, го бакнала и му рекла: „Ќе биде во ред. Те сакам Брајан Андерсон.“

  Latest Posts

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  АКТУЕЛНО

  Стигнала до 228 кг, И ДАВАЛЕ ГОДИНА ДЕНА ЖИВОТ, сега има 82 кг, се за борба ДА ИМА ДЕТЕ

  Сара Придис (35) од Англија е жена на која и било кажано дека ако не стори нешто итно во врска со својата тежина, нема...

  Инспиративно: Ова е приказна за чистачка која ќе ве потсети дека сите сме подеднакво вредни

  За време на мојот втор месец како медицинска сестра, професорот ни даде ненајавен тест. Бев примерен студент и лесно одговарав на прашања додека не...

  Сите ми велат дека имам РОГОВИ од сопругата па решив да ја проверам дали е вистина…

  Изневерата за некои луѓе можеби звучи примамливо и возбудливо, но на крајот таа секогаш ги урива темелите на врската и нанесува голема болка. Многу се...

  Исповед на една мајка со дете болно од Аутизам: Зошто Марио не зборува, зошто лелека така …?

  Скопјанката Весна е мајка на две деца, таа раксажува за своето второ дете на кое му е дијагностициран аутизам.Само до пред три години не...

  Се вработив во Германија како доктор и за прв пат почувствував како изгледа нормален живот

  Д-р Немања Јоловиќ (37) ја напушти Србија во 2014 година и замина во Германија за да работи. Пред тоа, тој безуспешно се обидуваше скоро...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.