6 C
Skopje
среда, декември 6, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Полските пратеници му оддадоа почит на убиениот градоначалник

  Полските пратеници денеска му оддадоа почит на убиениот градоначалник на Гдањск, Павел Адамович.

  Градоначалникот на Гдањск во неделата беше избоден со нож на добротворен настан. По нападот, тој беше пренесен во болница, каде што дежурниот лекар Јержи Карпински ја оцени неговата состојба како многу сериозна и беше подложен на операција, објави полската новинска агенција ПАП, но тој им подлегна на повредите во болницата.

  Погребот на градоначалникот ќе биде в сабота, и тој ден претседателот Анджеј Дуда го прогласи за ден на жалост во Полска.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.