6 C
Skopje
недела, јули 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Половина од својот црн дроб го донирал на непозната жена, осум месеци подоцна се венчале

  Кога Кристофер Демпси одлучил да донира половина од својот црн дроб на непозната жена, не можел ниту да сонува колку таа одлука ќе му го промени животот и во која насока ќе го однесе.

  Љубовнаа приказна почнала кога Демпси случајно го слушнал разговорот на Хедер Кругер во текот на паузата на работа во едно место јужно од Чикаго.

  Хедер влегла во четвртата фаза на тешкото заболување на црниот дроб. Со болеста се борела две години, а лекарите ѝ рекле дека има мали шанси да ги преживее наредните два месеци доколку не најде донор, пишува „Би-би-си“.

  Нејзиното семејство се борело за да пронајде донор, што е особено тешко во САД каде што речиси 120.000 луѓе со години чекаат трансплантација на црн дроб.

  Демпси случајно го слушнал разговорот на Хедер за болеста и одлучил да ја запознае и да ѝ понуди помош. Двајцата биле нервозни и преплашени, но во исто време почнала да се развива симпатија помеѓу нив двајца.

  Осум месеци по успешната трансплантација, Демпси ја запросил Хедер, се венчале и денес имаат среќен и здрав живот.

  – Ниту во најлудите соништа не би помислил дека ќе се венчам со туѓинец на кого одлучив да му го спасам животот – рекол Демпси.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.