6 C
Skopje
понеделник, мај 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Полицијата го уапси поранешниот лидер на Шкотска

  Поранешниот лидер на Шкотска Алекс Салмонд е приведен и се очекува да се појави пред суд.

  Салмонд е познат по тоа дека е голем поддржувач на каузата за независност на Шкотска.

  Шкотската полиција извести само дека 64-годишен маж е уапсен и не сакаа да го откријат идентитетот ниту да откријат за кои кривични дела се гони.

  Салмонд е член на Шкотската национална партија, која е на власт, а тој ја имаше премиерската позиција седум години сè до 2014.

  Минатата година Салмонд беше исто така обвинет за недолично однесување уште во времето кога бил лидер на владата.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.