6 C
Skopje
среда, февруари 8, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Таа не знаеше зошто нејзиниот сопруг сакаше развод сè додека не погледна во тетратката на нејзиниот син

  Малкумина можат да се пофалат со успешен и хармоничен брак. Со текот на годините, љубовта заминува, партнерите стануваат затрупани со обврски, а сеќавањата на пријатни...

  Чудо од храна: Д-р Емир Солаковиќ објасни зошто два пати неделно треба да јадеме грав

  Доктор Емир Солаковиќ кој стана познат и ценет во целиот регион поради своите совети за здравиот начин на живот, во последната објава на социјалната...

  Мажот се симнал во подрумот по компири, го отворил шкафот и паднал мртов. По него истото се случило и на сопругата, синот и бабата,...

  Русин по потекло, Михаило (42), татко на малата Марија, некогаш успешен професор по право, еден ден во септември отишол да земе компири во подрумот...

  16 годишно момче почина од несоница, досега само 40 случаи се откриени, сите во Европа

  16-годишен тинејџер починал од несоница. Се вели дека боледувал од ретката болест „фамилијарна фатална несоница“ Тинејџерот починал од прекин на дишењето во својот...

  Покојните никогаш не доаѓаат на сон без причина, еве зошто ги сонуваме и зошто не треба тоа да ве плаши

  Соништата кои ни се јавуваат за п окојните блиски предизвикуваат чувство на ж ал, та-га и најчесто се потсетуваме колку би било убаво да се тука повторно со нас. Иако, овие соништа можат да бидат т ажни, тие сепак имаат убаво значење.

  Таквите соништа имаат значително влијание врз нас. Многумина признале дека соништата во кои се случува средба со п очинатиот близок им помогнале успешно да го поминат процесот на ж алост и да продолжат со животот.

  Иако веќе не се со нас, најблиските кои п очинале никогаш не нè напуштаат. Многу луѓе зборуваат за тоа како п окојните ги посетуваат во соништата, што може да биде многу реално и живописно. Таквите соништа се познати како – „соништа на средба“.

  „Татко ми и мајка ми п очинаа пред повеќе од десет години, со разлика од една година. Околу шест месеци по секоја с-мрт, со секој од нив, па дури и со двајцата, сонував барем по еден многу вивиден сон. И тоа не беше обичен сон, чувството беше поинакво – вели д-р Патрик Мекнамара.

  Таквите соништа често имаат големо знaчење: П очинатиот секогаш се појавува како весел, среќен, па некогаш и помлад отколку што бил кога п очинал. П окојните најчесто пренесуваат порака на охрабрување до оној што сонува за тоа, како на пример „Јас сум добро и сè уште сум со тебе“.

  Пораките на п очинатиот пристигнуваат повеќе т елепатски или мен-тално. Сонот е понормален и пореален отколку б изарен и понекогаш предизвикува чувство на повторно обединување.

  Соновите се многу реални, како п окојникот навистина да дошол да го посети, а оној што сонува се сеќава на сонот кога ќе се разбуди. Сонот има силно влијание врз личоста.

  „За традиционалните народи, кои давале еднаква или уште поголема онтолошка тежина на соништата во споредба со реалниот живот, „соништата за средба“ биле целосно убедлив доказ дека постои д уховен свет и живот после с-мртта“, објаснува Мекнамара.

  Многумина признале дека соништата кога се случува средба со п очинатиот им помогнале успешно да го поминат процесот на ж алост и да продолжат со животот. Постојат голем број причини зошто п очинатиот се појавува во соништата:

  Тие сакаат да побараат прошка или да решат проблем што го имале во текот на нивниот живот и кој останал нерешен. П окојните се појавуваат во соништата за да ве заштитат од некоја опас.ност која надоаѓа или да ве преду-предат. Тие се ваши заштитници кои ве штитат од горе.

  „Тие сакаат да ги утешат оние што т агуваат за нив и да им кажат дека сè е во ред со нив и дека сега се „од другата страна“. Тие имаат порака за тој што ги сонува. Тие сакаат да им покажат на своите најблиски дека има живот после смр.тта“, заклучува тој.

  Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска

  Latest Posts

  Таа не знаеше зошто нејзиниот сопруг сакаше развод сè додека не погледна во тетратката на нејзиниот син

  Малкумина можат да се пофалат со успешен и хармоничен брак. Со текот на годините, љубовта заминува, партнерите стануваат затрупани со обврски, а сеќавањата на пријатни...

  Чудо од храна: Д-р Емир Солаковиќ објасни зошто два пати неделно треба да јадеме грав

  Доктор Емир Солаковиќ кој стана познат и ценет во целиот регион поради своите совети за здравиот начин на живот, во последната објава на социјалната...

  Мажот се симнал во подрумот по компири, го отворил шкафот и паднал мртов. По него истото се случило и на сопругата, синот и бабата,...

  Русин по потекло, Михаило (42), татко на малата Марија, некогаш успешен професор по право, еден ден во септември отишол да земе компири во подрумот...

  16 годишно момче почина од несоница, досега само 40 случаи се откриени, сите во Европа

  16-годишен тинејџер починал од несоница. Се вели дека боледувал од ретката болест „фамилијарна фатална несоница“ Тинејџерот починал од прекин на дишењето во својот...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.