6 C
Skopje
вторник, јуни 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  И вие наросувате сол на прагот: Ако не го правите тоа, поскоро започнете, а еве и зошто

  Можеби изгледа чудно, но од памтивек, солта се користеше како средство за чистење. Сол – одлична супстанција за дезинфекција и чистење на разни предмети...

  Покојните никогаш не доаѓаат на сон без причина, еве зошто ги сонуваме и зошто не треба тоа да ве плаши

  Соништата кои ни се јавуваат за п окојните блиски предизвикуваат чувство на ж ал, та-га и најчесто се потсетуваме колку би било убаво да се тука повторно со нас. Иако, овие соништа можат да бидат т ажни, тие сепак имаат убаво значење.

  Таквите соништа имаат значително влијание врз нас. Многумина признале дека соништата во кои се случува средба со п очинатиот близок им помогнале успешно да го поминат процесот на ж алост и да продолжат со животот.

  Иако веќе не се со нас, најблиските кои п очинале никогаш не нè напуштаат. Многу луѓе зборуваат за тоа како п окојните ги посетуваат во соништата, што може да биде многу реално и живописно. Таквите соништа се познати како – „соништа на средба“.

  „Татко ми и мајка ми п очинаа пред повеќе од десет години, со разлика од една година. Околу шест месеци по секоја с-мрт, со секој од нив, па дури и со двајцата, сонував барем по еден многу вивиден сон. И тоа не беше обичен сон, чувството беше поинакво – вели д-р Патрик Мекнамара.

  Таквите соништа често имаат големо знaчење: П очинатиот секогаш се појавува како весел, среќен, па некогаш и помлад отколку што бил кога п очинал. П окојните најчесто пренесуваат порака на охрабрување до оној што сонува за тоа, како на пример „Јас сум добро и сè уште сум со тебе“.

  Пораките на п очинатиот пристигнуваат повеќе т елепатски или мен-тално. Сонот е понормален и пореален отколку б изарен и понекогаш предизвикува чувство на повторно обединување.

  Соновите се многу реални, како п окојникот навистина да дошол да го посети, а оној што сонува се сеќава на сонот кога ќе се разбуди. Сонот има силно влијание врз личоста.

  „За традиционалните народи, кои давале еднаква или уште поголема онтолошка тежина на соништата во споредба со реалниот живот, „соништата за средба“ биле целосно убедлив доказ дека постои д уховен свет и живот после с-мртта“, објаснува Мекнамара.

  Многумина признале дека соништата кога се случува средба со п очинатиот им помогнале успешно да го поминат процесот на ж алост и да продолжат со животот. Постојат голем број причини зошто п очинатиот се појавува во соништата:

  Тие сакаат да побараат прошка или да решат проблем што го имале во текот на нивниот живот и кој останал нерешен. П окојните се појавуваат во соништата за да ве заштитат од некоја опас.ност која надоаѓа или да ве преду-предат. Тие се ваши заштитници кои ве штитат од горе.

  „Тие сакаат да ги утешат оние што т агуваат за нив и да им кажат дека сè е во ред со нив и дека сега се „од другата страна“. Тие имаат порака за тој што ги сонува. Тие сакаат да им покажат на своите најблиски дека има живот после смр.тта“, заклучува тој.

  Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска

  Latest Posts

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  И вие наросувате сол на прагот: Ако не го правите тоа, поскоро започнете, а еве и зошто

  Можеби изгледа чудно, но од памтивек, солта се користеше како средство за чистење. Сол – одлична супстанција за дезинфекција и чистење на разни предмети...

  АКТУЕЛНО

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Отидов да се вакцинирам и и испратив фотографии на мајка ми. Таа ми одговори: „Па, ти си сега ОВЦА“ и така започна СЕМЕЈНИОТ КОНФЛИКТ

  Британецот по име Лоренс имал 23 години кога дознал дека никогаш не примил вакцина. Тој дозна за тоа во клиниката на...

  Ми рече, или вака ќе правиш, или да си ги собереш „парталите“ и да те нема – си ги собрав

  Човекот за кој се омажив, многу го сакав иимав чувство дека го познавам цел живот. Бевме долги години во врска и навистина изгледаше дека,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.