6 C
Skopje
сабота, декември 2, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Познати групите за ЕП за ракометарките

  Извлечени се групите за Европското првенство во ракомет, во женска конкуренција, што кон крајот на годината ќе се одржи во Франција.

  Македонската репрезентација нема да биде учесник и на ова континентално првенство. Последен пат македонските ракометарки беа дел од европско првенство во 2012 година, кога домаќин беше Србија, а потоа не се квалификуваа за ЕП во 2014 (Хрватска и Унгарија), ЕП во 2016 (Шведска) и ЕП во 2018 (Франција).

  Пласман на првенството во Франција изборија 16 селекции кои се поделени во четири групи:

  А-група: Данска, Србија, Шведска, Полска
  Б-група: Франција, Црна Гора, Русија, Словенија
  Ц-група: Унгарија, Шпанија, Холандија, Хрватска
  Д-група: Норвешка, Романија, Германија, Чешка

  Европското првенство во Франција ќе се одржува од 29 ноември до 16 декември 2018 година.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.