6 C
Skopje
сабота, декември 9, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Под урнатините во Турција: Родители ги дале животите за да го спасат своето 10-годишно дете (ФОТОГРАФИИ)

  Го спасија животот на 10-годишната Ејлул Иклим Бали, која беше под урнатините 30 часа во Адијаман од Ѓумушхане. Во меѓувреме се дозна дека нејзините родители загинале под бетонскиот блок. Девојчето кое било прегледано и отпуштено од болница, при нејзин роднина. Се испоставило дека мртвите родители се сокриле над ќерката за да ја заштитат, а биле закопани под бетонскиот блок и починале.

  Заменик-градоначалникот Мустафа Демир, кој бил дел од тимот што го спасил девојчето, мислел дека се работи за „некаква перница или тепих“, но се покажало дека е нејзината мајка.

  Пожарникарите од општина Ѓумушхане отидоа во регионот за да ги поддржат напорите за пребарување и спасување по земјотресите во Кахраманмараш.

  Според вестите на DHA, екипите ја спасиле жива Ејлул Клима Бали (10) 30 часа по урнатините на 5-катната зграда во областа Малазгирт 1071 Сокак во Адијаман и стигнале до безживотните тела на нејзините родители.

  „Ја започнавме работата за да не и наштетиме на лицето на Ејлул. Го отворивме првото парче од остатоците и го видовме лицето на детето. Имавме емотивен момент како тим кога го видовме сјајот во неговите очи.

  Мислевме дека тоа е перницата или тепих на Ејлул, испадна дека е нејзината мајка, мајка и лежела на Ејлул во земјотресот и се обидела да ја спаси, а таткото им станал штит.

  На Ејлул ѝ кажавме дека ќе и го покриеме лицето, велејќи дека не треба да се повреди за да не знае дека нејзините родители се мртви“.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.