6 C
Skopje
петок, февруари 23, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Поведена иницијатива за забрана на пушење на грчките плажи

  Страсните пушачи ќе се согласат дека нема ништо поубаво и посмирено кога оптегнати на плажа, во дебела сенка, ќе отворите конзерва и – ќе запалите цигара.
  Но, од омилените туристички дестинации на повеќето Македонци пристигнуваат лоши вести за пушачите. Грчкото здружение за хематолози (ЕАЕ) ја повикува државата да го забрани пушењето во парковите, плажите и на спортските терени.
  ЕАЕ спроведува кампања за подигање на свеста за забрана на пушење на детски игралишта и  плажи веќе две години.
  „Не пуши, тука си играме“, е слоганот на една од кампањите.
  Турција долго време применува такви забрани, но на пофлексибилен начин, па, така, во луксузните хотели плажите се поделени на неколку делови – за пушачи, за непушачи, за семејства со деца и за оние без деца.
  Текстот Поведена иницијатива за забрана на пушење на грчките плажи е превземен од МАКФАКС.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.