6 C
Skopje
вторник, август 16, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Писмо од девојка пред да умре од рак: Да имав уште еден ден во животот

  „Понекогаш не сме задоволни од животот. Коцките љубов, работа и финансии никогаш не се во совршен ред. Но, треба да ја сфатиме и да ја промениме перспективата. Што имаме, наместо се што немаме.

  Холи Бучер, 27-годишна девојка од Австралија, напишала трогателно писмо еден ден пред да умре од рак. Таа имала Јанг-сарком, ретка форма на рак кој најчесто ги погодува младите луѓе. Холи напиша отворено писмо за сите работи што ги научила за време на оваа тешка битка.

  Затоа решивме дека ќе ви биде корисно да го прочитате и да размислите што всушност имаме:

  „Чудно е да се разбере и прифати дека сте осудени на смрт на само 26 години. Ова е една од оние работи што ги игнорирате. Деновите минуваат, а вие само се надевате дека ќе продолжат да доаѓаат, сè додека не се случи неочекуваното. Отсекогаш замислував како ќе остарам, со брчки и седа коса, веројатно предизвикани од прекрасното семејство со многу деца, кое планирав да го градам со љубовта на мојот живот. Го сакам толку многу што ме боли. Тоа е живот, кревок, драгоцен и непредвидлив, а секој ден е подарок кој ни го даде правото. Сега имам 27 години. Не сакам да одам. Го сакам мојот живот. Среќена сум. Тоа им го должам на моите најблиски. Но, контролата не е во мои раце.

  Не почнав да ја пишувам оваа белешка „Пред да умрам“ за да се плашам од смртта, ми се допаѓа тоа што ја игнорираме нејзината неизбежност.

  Освен ако не сакам да зборувам за тоа и да го третирам како табу тема што никогаш нема да му се случи на никој од нас… Малку ми е тешко. Едноставно сакам луѓето да престанат да се грижат за малите, безначајни стресови во животот и да се обидат да запомнат дека на крајот на краиштата на сите ни е иста судбина, па затоа треба да направите се што можете за да го направите времето корисно и прекрасно, без глупости. Имав многу време да размислувам за животот во последните месеци. Се разбира, среде ноќ, кога најчесто ми паѓаат на ум овие едноставни работи.

  Во моментите кога мислам на смешни работи и смешни работи, само мислам дека има некој што се соочува со вистински проблеми. Бидете благодарни за малиот дел од вашите проблеми и надминете ги. Добро е да знаете дека нешто е досадно, но обидете се да не го носите и да има негативно влијание врз другите луѓе.

  Откако ќе го направите ова, излезете и вдишете свеж воздух длабоко во вашите бели дробови, видете колку е убаво синото небо и колку се зелени дрвјата. Сè е толку добро. Само помислете колку сте среќни што можете да го направите ова – да дишете.

  Можно е денес да останете во лош сообраќај или лошо да спиете затоа што вашите убави бебиња ве држат будни или вашиот фризер ви ја скратил косата. Новите вештачки нокти може да ви се скршени, градите премногу мали или да имате целулит на бутовите и стомакот. Пушти ги сите овие глупости…

  Се колнам дека нема да размислуваш за овие работи кога ќе ти дојде редот да заминеш.

  Ова е толку безначајно кога ќе го погледнете животот воопшто. Го гледам моето тело како ми паѓа пред очи и не можам ништо да направам во врска со тоа и би сакал да имам барем уште еден роденден или Божиќ со моето семејство, или само уште еден ден со моето момче и кучето. Само уште еден. Слушнав луѓе кои се жалат за тоа колку е страшна нивната работа или колку е тешко да се работи. Бидете благодарни што сте физички способни да го направите тоа. Работата и вежбањето може да изгледаат како тривијални работи… се додека вашето тело не ве спречува да го правите тоа.

  Се обидов да живеам здрав, всушност ова беше веројатно мојата најголема страст. Потпрете се на вашето добро здраво и функционално тело, дури и ако тоа не е совршена големина. Грижете се за тоа и сфатете колку е прекрасно. Движете се и јадете здрава храна, но немојте да се опседнувате со нив.

  Запомнете дека има повеќе аспекти за доброто здравје отколку само физичкото тело… Работите подеднакво напорно за да најдете ментална, емоционална и духовна среќа. Така ќе сфатите колку е безначаен совршениот приказ на социјалните мрежи. Додека сме на оваа тема, избришете го секој профил или страница што, кога ќе се удри во вашиот ѕид, ве прави да се чувствувате лошо за себе. Пријател или не…

  Бидете благодарни за секој ден без болка, па дури и за деновите кога не се чувствувате добро поради настинка, болки во грбот или изместен зглоб, прифатете го лошото и бидете благодарни што не е опасно по живот и ќе исчезне.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.