6 C
Skopje
недела, септември 24, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Писмо на матурантка кое ќе ве остави без зборови

  Кога наидовме на ова анонимно писмо на Фејсбук, не можевме да не го споделиме со вас, а кое сигурно ќе ве замисли!

  “Драги мамо и тато,

  Ви благодарам што немав помпезен бал, со премногу скап накит и сјајна лимузина со шампањ и балони. Ви благодарам што немав испраќање со многу бројни роднини, како за свадба и за тоа дека немав закажано кај фризер и шминкер. Јас тоа не го сакав.

  Ви благодариме всушност вистински за сè друго што имам. За вредностите кои се изградија кај мене за толку години, за љубовта и довербата што ми ја дадовте и за трпението, на кое ме научивте. Ви благодарам што секогаш бевте до мене кога ми требаше помош и што ме научиве да верувам во своите соништа, кои се уште ги имам.

  Ви благодариме за најубавото детство што ми го подаривте и за безгрижните денови, во кои сфатив колку убав е животот. Иако денес немам ништо материјално, ја го поседувам сето духовно богатство на светот. И јас ви се заблагодарам за сите тие работи. А вие, драги матуранти, не се лутете на вашите родители бидејќи не сте ги добиле најскапите подароци кои сте ги побарале или затоа што фустанот не е оној за кој сте сонувале. Заблагодарете се затоа што имате родители кои ве сакаат …

  … Затоа што моите беа со мене на матурска, но од небото. Ви благодарам, мамо и тато! “

  – Анонимна девојка

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.