6 C
Skopje
сабота, јули 2, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  Писмо до детето, кое не посакавме да го имаме!

  Текстот е објавен во онлајн изданието на британскиот весник The Guardian. Писмото е испратено од читател во редакцијата на медиумот. 

  majka-dete

  Минатата година една пријателка испрати до мене и твојот татко божиќна картичка, во која ни посака спокојство и радост. Под новостите околу неа, сврзани со нејзините две мали деца, таа напишала, дека во текот на последната година имала многу радосни моменти, но многу малку спокојни моменти.

  Па така, ние со татко ти решивме да избереме спокојство пред радост. Ете тоа е причината, поради која ти не постоиш. Во поголем дел од времето, кога сме дома на тишина и спокојство, кое го носи одсуството на деца во домот, сум среќна со нашето решение. Но..

  Но понекогаш се чудам на што го завртев грбот и што пропуштам.

  Никогаш нема да знам какво е чувството да те гушнам силно и да се чувствувам исполнета со љубов кон тебе, толку силна, што ништо нема да може да ја замени. 

  Нема да знам како е да се гушкаш со мене на двоседот, додека заедно ја разгледуваме книгата со сликички. Нема да можам да ти ја помирисам косата, уште мокра, бидејќи нема да можам да те убедат дека треба да ја исушиме.

  Нема да загледам во така истакнато кафените очи, истити како на татко ти. Наместо овие работи, јас одлучив да се задоволам со топлината од нашето маче.

  Двоседот ќе си остане целосно чист, без никакви дамки.

  Веќе ми недостига да седам со тебе на масата во кујната. Ах да можевме, ќе ги украсуваме свежо испчените слатки заедно. После ти од негде ќе извадеше некои кутии, и ќе ги обоеше во сребрено, како робот, при што татко ти ќе се налутеше бидејќи сакал да изгледаат убаво, но ти сепак си 4ри години, како ќе може на тебе да се налути некој?

  Совршено окосената трева во нашиот двор немаше да биде ни малку совршена по нашите игри во неа, знаејќи дека на секое подавање на топката, ти ќе ја испуштеше на тревата или ќе отидеше право во цвеќињата.

  Место каде работа дома, ќе си остане подредено и само за мене. Нема да се случи, да се чудам каде да ги наместам моите работи, за да ослободам место за тебе. Јас и татко ти ќе продолжиме да ги правиме што сакаме, кога сакаме и колку сакаме, нема да се обврзуваме со тебе. Нема никогаш да се грижиме што треба и што нетреба да зборуваме пред тебе.

  Да, ние го направивме нашиот избор. Не можев да се одлучам да те имам и после сватив, дека одлуката ја донесов врз основа на стравовите, кои донекаде ми се оправдани. Не сакам да те обвинувам за сите грижи, кои неминовно ќе ги донеше со себе.

  Но… , ах тоа но…
  Но дел од мене веќе жали за донесената одлука. Можеби затоа што никогаш нема да знам дали избирајќи го овој спокоен, подреден живот, не го исуштам нај-чудесниот хаотичен и прекрасен дел од мојот живот со најпрекрасно мало дете на светото.

  Latest Posts

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.