6 C
Skopje
недела, јули 3, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  Приказната за вториот волк! Ќе ја прочитате за 10 секунди, но ќе ја паметите засекогаш

  Еден постар Индиец морал да се грижи за својот мал внук. Дедото се обидел да му го пренесе своето знаење на малото дете за...

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја… На семејниот имот на Јефтовиќ во селото Теочин во близина...

  Мајка му била чистачка, татко му градежен работник, а тој сега е мнозински сопственик на Бугати: Хрватот кој денес е милијардер

  Компанијата Римац Аутомобили на хрватскиот претприемач и иноватор Мате Римац, вчера соопшти дека стана мнозински сопственик на Бугати, познатиот француски произведувач на хиперспортски автомобили. Објавата...

  Пеколот во Бергамо: „Изнесуваме мртви од утро до вечер“

  Драматичен текст на „Њујорк тајмс“ за апокалиптичната атмосфера на северот на Италија.

  Официјалните лица од Бергамо за прв пат го откриле корона вирусот во една од болниците. Дотогаш тој веќе бил присутен некое време, маскиран како обична пневмонија, заразувајќи други пациенти, лекари и медицински сестри

  Улиците на Бергамо се празни. Како и во цела Италија, луѓето можат да ги напуштат своите домови само за храна, за лекови и за работа. Фабриките и продавниците и училиштата се затворени. Нема повеќе разговори на аглите или во кафе баровите.

  Но, она што нема да запре се сирените.

  Додека вниманието на светот сега се префрла во сопствените центри на зараза, сирените постојано звучат. Како сирените за воздушни напади од Втората светска војна, тие се сирени на брзата помош што ќе ги запомнат многумина преживеани од оваа војна. Тие се појавуваат погласно кога се приближуваат, доаѓајќи да ги соберат родителите и бабите и дедовците, чуварите на сеќавањето на Италија.

  Внуците мавтаат од терасите, а сопружниците седат на аглите на сега празните кревети. И тогаш сирените повторно започнуваат, станувајќи потивки кога амбулантните возила одат кон болници преполни со пациенти со коронавирус.

  „Во овој момент, сѐ што слушате во Бергамо се сирените“, вели Микела Травели.

  На 7 март, нејзиниот татко Клаудио Травели (60) управувал камион за испорака на храна низ цела северна Италија. Следниот ден, тој разви треска и симптоми слични на грип. Неговата сопруга во последните денови имаше треска и затоа го повика матичниот лекар, кој му рече да го земе вообичаениот италијански лек за треска и да се одмори.

  Децата му велат збогум на нивниот татко Антонио Амато (40), несигурни дали ќе го видат повторно

  На 19 февруари, околу 40.000 луѓе од Бергамо, провинција со околу милион луѓе во регионот Ломбардија, отпатуваа 50 километри до Милано за да го гледаат фудбалскиот натпревар од Лигата на шампионите помеѓу Аталанта и шпанскиот тим Валенсија. (Градоначалникот на Бергамо, Џорџо Гори, оваа недела го нарече натпреварот „силен забрзувач на заразата“.) Травели и неговата сопруга тогаш не ја сфатија сериозно заканата од вирусот, рече нивната ќерка.

  Целиот текст на овој ЛИНК

  Latest Posts

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  Приказната за вториот волк! Ќе ја прочитате за 10 секунди, но ќе ја паметите засекогаш

  Еден постар Индиец морал да се грижи за својот мал внук. Дедото се обидел да му го пренесе своето знаење на малото дете за...

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја… На семејниот имот на Јефтовиќ во селото Теочин во близина...

  Мајка му била чистачка, татко му градежен работник, а тој сега е мнозински сопственик на Бугати: Хрватот кој денес е милијардер

  Компанијата Римац Аутомобили на хрватскиот претприемач и иноватор Мате Римац, вчера соопшти дека стана мнозински сопственик на Бугати, познатиот француски произведувач на хиперспортски автомобили. Објавата...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.