6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ОФИЦИЈАЛНО: Вардар го потврди првото засилување за новата сезона

  Словенецот Сташ Скубе е ново име во ракометниот погон на Вардар. Средниот бек со црвено-црните договорил три годишна соработка.

  Скубе доаѓа во Скопје како актуелен првак на Унгарија. Тој беше еден од клучните играчи на ПИК Сегед во освојувањето на шампионската титула во Унгарија.

  „Вардар го избрав затоа што е еден од најдобрите екипи во Европа. Среќен сум што ќе бидам дека од голем тим. Очекувам многу, значи дека ќе се обидеме да стигнеме до самата завршница во сите натпреварувања. Мислам дека ќе бидеме добра екипа, и едвај чекај сѐ да почне, изјавил за клупската интернет страница Скубе.

  Во кариерата овој 176-сантиметри висок ракометар играл и за Горење од Велење. Со репрезентацијата на Словенија го освоил бронзениот медал на СП за играчи до 21 година во 2009 година. За сениорската репрезентација на Словенија има одиграно 17 натпревари и постигнато 32 гола.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.