6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Откако го знам ова, повеќе не купувам мезе од продавница – само месото го истурам во вотка или коњак, чекам 3 дена и готово

  Вкусното месо кое не бара посебни трошоци и кулинарски вештини е откритие за секоја домаќинка.

  Ни стана толку вообичаено да се пржи, пече и готви храна што целосно заборавивме на традиционалниот начин на подготовка на месо. Што може да биде подобро од пршута, пастрма? Само суво месо, кое понекогаш е покорисно и повкусно од колбасите и пушените производи.

  Денес ќе ви кажеме за едноставен начин за подготовка на говедско месо.
  Испадна дека е многу вкусна закуска за само 3 дена, многу слична на италијанската брешала. Само наместо вино ќе користиме друга состојка.

  Говедско отсечено дома
  СОСТОЈКИТЕ

  1 кг говедско филе
  150 мл вотка/коњак
  100 гр сол
  100 гр шеќер
  1 лажиче. црн пипер
  3 лажици сончогледово масло

  ПОДГОТОВКА

  Исплакнете го месото. Отстранете ги сите вени и маснотии.

  Земете пластична кеса и истурете сол, шеќер, бибер, вотка/коњак и масло. Добро измешајте ја маринадата.

  Сега ставете го говедското месо и цврсто врзете ја кесата. Протресете го така што маринадата го покрива целото месо. Пакетот ставете го во фрижидер 3 дена.

  Извадете го месото од фрижидер. Важно: не го плакнете, само избришете го со хартиена крпа. Оставете малку да се исуши и уживајте во вкусот!

  Испадна добро, многу вкусно месо! Патем, наместо вотка, можете да користите коњак (само квалитетен). Така месото ќе испадне уште позачинето и со благ дрвенест вкус. Едноставно неверојатен деликатес може да се добие за само 3 дена.

  Доколку ви се допадна рецептот, споделете го со вашите пријатели на социјалните мрежи.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.