6 C
Skopje
вторник, април 16, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Отишла на село и започнала нов живот: За две години можела да си дозволи и нова куќа

  Некои луѓе едноставно не бираат работа и не им е важно дали е некоја машка или женска работа. Една од тие луѓе е и Виолета, која се вратила на имотот на нејзиниот дедо, иако работела во градот се занимавала со уметност, новинарство и глума.

  Откако добила отказ од работа, а во паричникот имала само 10 евра, па од Бања Лука купила карта за Купрес.

  Одлучила да направи промени во својот живот.

  – Берев боровинки, и често размислував дали една тегла бобинки ќе ми биде доволно за да преживеам- признала Виолета.

  На местото на старата сушара почнала да ѕида куќа и да одгледува зеленчук. Луѓето со задоволство купувале од неа, поради тоа што одгледувала зеленчук по природен пат и без хемикалии, па брзо почнала добро да заработува.

  -Зимите на ова подрачје се многу студени, понекогаш достигнуваат и до минус 25 степени под нулата, но успеав и мило ми е што ризикував- рекла Виолета за тамошните медиуми кои ја споделиле нејзината приказна со цел да покажат дека не постои поделба на машка и женска работа, но и дека понекогаш повеќе од потребно е да направите промена.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.