6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Отидов да се вакцинирам и и испратив фотографии на мајка ми. Таа ми одговори: „Па, ти си сега ОВЦА“ и така започна СЕМЕЈНИОТ КОНФЛИКТ

  Британецот по име Лоренс имал 23 години кога дознал дека никогаш не примил вакцина.

  Тој дозна за тоа во клиниката на неговиот лекар во Брајтон, каде што закажа вакцинација против беснило и енцефалитис, задолжителна за патувањето во Кина што го планираше. Тогаш дознал дека всушност никогаш не примил вакцина. Тоа го дознал од изненадениот лекар. Тој дури и не ги добил стандардните задолжителни вакцини пред да оди на училиште.

  – Веднаш ги примив сите тие вакцини и испратив фотографија на мајка ми. Добив порака од неа: „Па, ти си целосна овца“ – изјави Лоренс за Independent.co.uk. Лоренс денес има 26 години. – Се сеќавам дека тогаш ми беше смешно, сега не е – вели овој млад човек. Лоренс вели дека голем број членови на неговото семејство одбиле да се вакцинираат против ковид.

  – Мајка ми ја одбива вакцината, како и моите постари браќа. Мајка ми е инаку хронично болна и е под висок ризик ако се разболи. Мислам дека таа е неодговорна за одбивање на вакцината. Често се расправаме за тоа, но јас едноставно не можам да ја допрам – вели Лоренс, додавајќи дека самиот ја примил вакцината и ревакцинацијата. – Членовите на моето семејство се претежно многу паметни и многу образовани.

  Меѓутоа, кога започнува разговорот за вакцините, тие ми велат дека не сакаат да го „загадуваат“ своето тело. Нивното образложение во врска со болестите воопшто е дека, ако генерално се сметате себеси за здрави, природата ќе се грижи за се.

  Кога се обидувам да им објаснам дека вакцината служи за обука на имунолошкиот систем како да се бори против инфекцијата, тие ми велат „моето тело дефинитивно ќе го стори тоа“. Едноставно им е полесно да споделат на социјалните мрежи дека „вирусите и болестите се природна работа и дека имунолошкиот систем ќе се бори сам“, отколку да ја разгледаат пошироката слика и да го земат предвид фактот дека не секој имунолошки систем ќе сама да се бори против вирусот – вели Лоренс.

  Избегнувањето вакцинација не е ништо ново, но пандемијата сега ја отвори темата во поголем обем, па сега оваа тема се дискутира на секое место, наместо да се занимаваат со експерти.

  КАКО ДА ЗБОРУВАТЕ СО ВАШИТЕ НАЈБЛИСКИ КОИ СЕ ПРОТИВ ВАКЦИНИ?

  – Откако започна пандемијата, веќе не можеме да зборуваме нормално. Секоја тема некако се претвора во вакцина и потоа дискутираме – вели Лоренс. Independent.co.uk ја прикажува приказната за уште неколку Британци кои се караат со своите најблиски поради вакцината. Абид има 45 години и минатата година се пресели од Лондон во Манчестер за да живее со својот татко (83), за да биде блиску при рака.

  – Тоа беше почеток на пандемија и влегов во конфликт со многу роднини. Еден добар дел од нив „воопшто не веруваат во вирусот“, па да речеме дека морав да повикам полиција за време на полициски час кога еден од нашите роднини планираше да го прекине полицискиот час и да дојде кај татко ми.

  Бидејќи тој планираше да го загрози животот на татко ми, јас повеќе не разговарам со тој братучед, ги прекинав сите врски и контакти.

  Во суштина, оваа пандемија го подели нашето семејство – вели Абид. Абид додава дека ја примил вакцината и ревакцинацијата и дека има лоши односи со членовите на семејството кои ја одбиваат вакцината. – Од моја перспектива, луѓето кои имаат достапна вакцина, но ја одбиваат – се себични и без никаква свест за општото добро и јавното здравје.

  Девет членови на семејството и пријатели починаа во пандемија на Ковид. Поради правилата и ограничувањата, можев да присуствувам само на еден погреб.

  Затоа не сакам да имам ништо со луѓето кои ја одбиваат вакцината – вели тој. Карл Равлинсон, терапевт и автор на книгата „Игла за фобија прирачник“, за „Индипендент“ вели дека од почетокот на пандемијата има голем прилив на клиенти во форма на брачни парови кои се пред развод ОД вакцината.

  – Ми се јавуваат и луѓе кои имаат постојани конфликти со членовите на семејството. Една жена ме контактираше, нејзиниот сопруг е толку жесток противник на вакцините што вели дека е на чекор да стави крај на среќниот брак кој трае веќе 30 години – вели овој терапевт.

  Абид вели дека ја видел „страшната страна на неговите соседи“ во пандемијата. – Тоа беа луѓе на кои им верував и ги сакав. Ја загубив вербата во тие луѓе и тешко дека некогаш ќе можам да ја постигнам врската што некогаш ја имавме со нив – вели Абид.

  Абид е драстичен пример за палење мостови поради ваквите конфликти. Конфликтот не мора да ескалира толку многу, вели професорката Сузан Мики, директорка на Центарот за промени во однесувањето на Универзитетскиот колеџ во Лондон.

  – Повеќето луѓе кои ја одбиваат вакцината, всушност може да се гледаат како луѓе кои се претпазливи и се двоумат. Има мал број од нив кои се закоравени противници на вакцината. Многу е важно да ги оставиме сите канали за комуникација отворени со тимот кои се внимателни и колебливи и не ги напаѓаат – вели Сузан.

  Луѓето кои паѓаат на теории на заговор веќе се доволно исплашени и важно е да знаат дека ги почитувате и дека верувате во нив, дека им посакувате добро – вели Карл Ролисон.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.