6 C
Skopje
понеделник, мај 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Оствaрен најбрзиот лет од Австралија до Велика Британија

  Нов рекорд во најбрз лет на патнички авион од Австралија до Велика Британија постави авиокомпанијата „Квантас“.

  Авионот Боинг 787-9, кој летал од Перт до Лондон стигнал за 16 часа и 29 минути, наместо вообичаените 17 часа и 20 минути.

  Претходниот рекорд, кој го постави истата компанија, изнесува 16 часа и 35 минути.

  Од компанијата претходно соопштија дека проблем би можела да претставува борбата со ветерот. „Квантас“ првиот директен лет меѓу Австралија и Лондон го воведе во март.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.