6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Османи: Силна стабилна и ефикасна Европа е заеднички приоритет на Македонија и Франција

  Во заедничка организација на Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, бирото на францускиот меѓународен експерт и Секретаријатот за европски прашања, денеска се одржа работилница под наслов „Административна и министерска координативна работна група и европски преговори: рецепти за успех“.

  На работилницата воведни обраќања имаа заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, како и францускиот амбасадор Критијан Тимоние.

  „Европските интеграции се движат во вистинска насока, и тоа не е само поради успехот на договорот од Преспа, туку и успесите во остварувањето на историскиот договор за добрососедство со Бугарија, усогласувањето на Законот за употреба на јазиците, како и други тешки политички прашања“, истакна Османи, потенцирајќи ги во истата насока и успешно имплементираните реформи од планот 3-6-9, изразувајќи притоа задоволство и од имплементацијата на реформите од планот 18.

  „Француските искуства се од особена важност за Секретаријатот за европски прашања, особено во периодот што ни претстои, затоа што СЕП, како единствено стручно тело, со технички, кадровски и експертски капацитет, ја има улогата да го води севкупниот процес на европските интеграции – од надзор и координација на имплементацијата на реформите, до подготовките за преговори“, истакна Османи, упатувајќи благодарност до амбасадорот Тимоние, кој со своите активности на вистински начин го пренесува напредокот на земјава по сите основи, со што го трасира патот за пријателството меѓу двете земји. „Ова наше пријателство очекуваме да финишира со поддршка и од страна на Франција за нашите европски интеграции, што е доказ дека нашите приоритети се во иста насока, сите ние сакаме и стабилна, и безбедна и ефикасна Европа, нешто за што ни е потребна обединета Европа“, заклучи Османи.

  На работилницата учествуваа видни гости, како што се: Салваторе Серевал, заменик на генералниот секретар за европски прашања во Владата на Франција; Клен Јарац, директор за европски прашања во Владата на Естонија; пратениците во францускиот парламент Жак Мари, кој воедно е и потпретседател на Комитетот за надворешни работи во францускиот парламент, како и Лилијана Танги, која воедно е и потпретседател на Комитетот за европски прашања во францускиот парламент.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.