6 C
Skopje
сабота, март 25, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  Османи: По успехот на Преспа, сите очекуваме напредок и во дијалогот Приштина – Белград

  Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска престојува во работна посета на Република Косово во рамките на која се сретна со косовскиот премиер, Енвер Хоџај.

  Двајцата ја потенцираа заложбата на двете земји за европската перспектива на регионот, за што од интерес на двете земји е меѓусебно да се поддржат во процесот на интеграција во ЕУ.

  „Денешнава посета на Приштина доаѓа во многу значаен момент, откако го имплементиравме преспанскиот договор во Македонија, а деновиве, можеби уште денеска, очекуваме процедурата да заврши и во Парламентот на Република Грција“ – истакна Османи, посочувајќи дека овој договор, покрај фактот што претставува главна пресвртница за евро-атланските интеграции на Македонија, преставува и промотор на европските вредности во целиот регион, пример за тоа како преку дијалогот, компромисот и позитивниот пристап можат да се затвораат отворените прашања меѓу соседите на Балканот. „Конечната имплементација на договорот од Преспа очекувам да има позитивно влијание и врз дијалогот меѓу Приштина и Белград, како веројатно најважно и во моментов најголемо отворено политичко прашање во регионот, од чија разрешница интерес ќе има целиот регион” – истакна Османи

  За време на средбата беа отворени и прашањата за билатералната соработка меѓу Македонија и Косово, особено за најавуваната заедничка владина седница, за која соговорниците заеднички изразија надеж дека ќе се одржи наскоро, односно веднаш по завршувањето на претседателските избори во Македонија, а вицепремиерот Османи накусо го информираше својот соговорник и за стартот на проектот за изградба на автопатот Скопје – Блаце, со што, заедно со автопатот на косовска страна, патот меѓу Скопје и Приштина од сегашните безмалку два часа ќе се скрати на 45 минути.

  Во рамки на еднодневната работна посета на Косово вицепремиерот Османи оствари средби и со министерката за европски интеграции, Дурата Хоџа, како и со шефицата на канцеларијата на Европската Унија на Косово и специјална претставничка на ЕУ на Косово, Наталија Апостолова, во рамките на кои беа отворени темите за текот на имплементацијата на проектите за прекугранична соработка, како и за европските перспективи на двете земји, но и на целиот Западен Балкан.

  Текстот Османи: По успехот на Преспа, сите очекуваме напредок и во дијалогот Приштина – Белград е превземен од МАКФАКС.

  Latest Posts

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.