6 C
Skopje
понеделник, септември 26, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот и го намалува ризикот од заболување од Алцхајмерова болест.

  Многумина од нас честопати наидуваат на стресни ситуации, без разлика дали се на факултет, на работа, или едноставно „снемуваме батерии“ и нeсовладува уморот. Со храната се борите со замор, недостаток на концентрација и заборавеност.

  Мозокот ги контролира повеќето функции на телото, па затоа е важно да вклучите одредена храна во исхраната. Која е храната за мозокот што ќе ви помогне да имате совршена меморија, прочитајте подолу. Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот и го намалува ризикот од заболување од Алцхајмерова болест .

  Боровинки – магично овошје

  Оваа магично овошје е исклучително добра храна за мозокот. Истражувањата на научниците покажаа дека редовното консумирање боровинки не само што ја стимулира меморијата, туку и концентрацијата, па дури и влијае на обновувањето на меморијата. Можеби најважното истражување за боровинки покажа дека тие би можеле да станат важен сојузник во борбата против Алцхајмеровата болест.

  Оксидативниот стрес може да го забрза процесот на стареење на мозокот, бидејќи има негативни ефекти врз работата на мозокот. Според истражувањата на животни, антиоксидансите во боровинките имаат тенденција да се акумулираат во областа на мозокот, неопходни за интелигенција. Студиите на луѓе покажаа ветувачки резултати. Во една од овие студии, 9 постари учесници со благи когнитивни нарушувања конзумираа сок од боровинки дневно. По 12 недели, тие забележаа подобрувања во неколку маркери за функцијата на мозокот.

  Скуша

  Омега-3 масните киселини даваат флуидност на клеточните мембрани, што ја подобрува комуникацијата помеѓу клетките. Скушата е полна со омега-3 масни киселини и ако ја јадете неколку пати неделно, можете да ја зголемите способноста за учење, да го подобрите расположението и меморијата . Така, никогаш нема да заборавите повторно да ставите скуша во потрошувачката кошница.

  Киви

  Само едно киви содржи повеќе витамин Ц отколку што е препорачано дневно, а во исто време го штити мозокот од слободните радикали, што може да ја намали неговата функција, да ја забави меморијата и способноста за решавање проблеми. Изберете меки киви што можете да ги јадете со лажица.

  Бадеми

  Фенилалалин во бадеми има способност да ја премине границата помеѓу крвта и мозокот, во која тие ги стимулираат невротрансмитерите допамин, адреналин, ноадреналин, кои го покачуваат расположението. Бадемите се богати со рибофлавин (Б2) што ја подобрува меморијата.

  Суви кајсии

  Истражувањата во Америка покажаа дека високите количини на железо ја зголемуваат нервната активност во левата хемисфера на мозокот (одговорна за аналитичко размислување). Затоа, јадете неколку суви кајсии дневно, бидејќи нивниот витамин Ц ја зголемува апсорпцијата на железо. Во исто време, ефектот на сувите кајсии врз варењето на храната ќе биде, ем, експлозивен.

  Јајца

  Холин, кој се наоѓа во јајцата, ја одржува флексибилноста и интегритетот на мембраните на мозочните клетки, без кои хранливите материи базирани на маснотии, како и отпадните производи од метаболизмот, не би можеле да поминат низ клеточните wallsидови. Холин е клучна компонента на ацетилхолин која пренесува пораки помеѓу нервите и мускулите. Јајцето е вистинско пакување за подарок за вашиот мозок!

  Телешки црн дроб

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот и го намалува ризикот од заболување од Алцхајмерова болест. Телешкото црниот дроб содржи особено високи концентрации на фолна киселина. Најдоброто е едноставно пржено со кромид, се разбира со добро вино.

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.