6 C
Skopje
вторник, ноември 29, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Олимпијците заминаа за Рио де Жанеиро

  Подобрување на личните и државните рекорди е целта на македонските спортисти кои ќе настапат на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Македонија во Рио ќе ја преставуваат пливачите Марко Блажевски и Анастасија Богдановски, џудистката Катерина Николоска, стрелачката Нина Балабан и атлетичарите Дрита Исљами и Ристе Пандев.

  olimpijci_rio

  Четиринаестчлената македонска експедиција во Рио покрај спортистите ја дополнуваат нивните тренери, односно Владимир Богоевски (спортски директор на МОК) и докторот Зоран Ханџиски. Во Бразил ќе патуваат и првиот човек на МОК и генералниот секретар Васил Тупурковски и Сашо Поповски, но на покана на Интернационалниот олимписки комитет.

  „Пресреќен сум што имаме еден ваков ден кога нашите олимпијци одат на Олимпијадата во Рио каде ќе ја преставуваат земјата, ќе ги бранат боите на Македонија, ќе ја преставуваат својата чест. Ние сме дел од олимпиското движење, а овие спортисти сега се дел од олимпиското семејство“, рече на прес конференцијата по повод заминувањето на македонската експедиција за Рио, првиот човек на Македонскиот олимписки комитет Васил Тупурковски.

  Македонската експедиција за Рио ќе патува без пливачите Марко Блажевски и Анастасија Богдановски, кои заедно со својот тренер во Бразил ќе пристигнат од САД.

  Оние кои беа прес конференцијата истакнаа дека имале добри подготовки, дека одат во Рио достојно да ја преставуваат Македонија, а целите им се да соборуваат државни рекорди.

  „Завршните подготовки пред заминувањето во Рио го спроведов во Нови Сад, сметам дека сум навистина во добра форма, очекувам ширење на олимписките вредност кои се главна цел на олимпизмот и постигнување на добар резултат“, рече Нина Балабан, која се натпреварува во стрелаштво, воздушна пушка 10 метри и која прва ќе излезе на борилиштата во Рио од македонските спортисти. Балабан ќе настапи веднаш по отворањето на ОИ, односно на 6.август.

  „Последните осум-девет дена се подготвував во Охрид, подготвена сум да истрчам нов државен рекорд, што би било веќе трет пат годинава. Исто така доколку истрчам државен рекорд ќе имам исполнета норма за настап на европското првенство за атлетичари до 23 години, кое наредната година ќе се одржи во Полска“, рече Дрита Исљами, која ќе трча на 400 метри со пречки, а која настапот ќе го има на 15.август.

  Катерина Николовска ќе се натпреварува во џудо, категорија 63 килограми. Таа влегува во историјата на македонскиот олимпизам бидејќи е првата која ќе ги брани националните бои во овој спорт.

  „За олимпијадата се подготвував во Прага и во Хрватска, пред неколку денови се вратив во Македонија. Од мојот настап очекувам да биде максимално концентриран, да пружам борба до последната секунда. Со добра ждрепка очекувам и добар пласман“, рече Николовска, која на борилиштето првиот настап ќе го има на 9.август.

  „За оваа олимпијада тренирав во Швајцарија, добро се подготвив. Подготвен сум да поставам нов државен рекорд, се надевам дека ќе имам добра настап“, рече спринтерот Ристе Пандев, кој во квалификациите на 100 метри ќе настапи на 13.август.

  Пливачите Блажевски и Богдановски своите квалификациски трки на 200 метри мешано, односно 200 метри слободно ќе ги имаат на 10.август (Блажевски) и 15.август (Богдановски).

  Покрај спортската експедиција, Македонија во Рио де Жанеиро ќе ја преставуваат и тројца судии Ѓорѓи Начевски и Славе Николов во ракомет и Зоран Поповски во тенис, како и делегатот на ИХФ Драган Начевски.

  Олимписките игри во Рио де Жанеиро ќе се одржуваат од 5. до 21.август, а на церемонијата на отворањето македонското знаме ќе го носи Анастасија Богдановски.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.