6 C
Skopje
петок, февруари 23, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Олимпија и Хелиос се откажаа од АБА лигата

  Олимпија и Хелиос ја известиле канцеларијата на регионалната кошаркарска лига (АБА), односно нејзиниот претседател Младен Вебер, дека нема да бидат дел од лигата во престојната сезона.

  aba

  Шампионот на Словенија –  Хелиос известил дека не може да гарантира дека ќе игра во лигата, односно ќе им се посвети на другите натпреварувања, додека најпознатиот клуб од оваа земја Олимпија се откажа од „вајлд картата“ за која требаше да плати котизација од 150.000 евра.

  АБА лигата сé уште не соопштува кои два тима ќе ги пополнат испразнетите места, а како најсериозни кандидати фигурираат Златорог (вицепрвакот на Словенија), односно Кварнер (четвртопласиран во хрватскиот шампионат), но и минатосезонските учесници во регионалната лига Металац и Сутјеска.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.