6 C
Skopje
четврток, јуни 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Од хумани причини Португалија и Велс играа во резервните дресови

  Португалија го совлада Велс со 2-0 избори пласман во финалето на ЕУРО 2016, но еден детал од полуфиналето не остана незабележан кај милионите гледачи кои го следеа мечот. „Зошто двете репрезентации во полуфиналето настапија во своите резервни варијанти на дресови?“.

  portugalija vest

  Одговорот на ова прашање е одушевувачки, УЕФА и полуфиналистите се решиле на ваков чекор поради далтонистите, односно луѓето кои не ги разликуваат боите.

  Нешто слично се случи во Лигата на шампионите, кога Атлетико Мадрид и Барселона двете полуфинални средби ги одиграа во своите резервни варијанти.

  Второто полуфинале меѓу Германија и Франција ќе биде одиграно во регуларна опрема. Белите и сините дресови не претставуваат проблем.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.