6 C
Skopje
вторник, март 21, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  Од под урнатините извлекле живо 5-годишно девојче – Еве што му напишала на својот татко на телефон

  Седум часа по разорниот земјотрес успеале да спасат 5-годишно девојче заробено под урнатините во Турција. Семејството на детето претходно било извлечено од урнатините на шесткатницата во која живееле.

  Сепак, да се дојде до малата Ајше беше тешко, пишува CNN Turk.

  Со напорите на локалните наставници – колеги на мајката на детето, медицински лица и жандарми, девојчето било спасено. За цело време, јавува Си-Ен-Ен Турк, екипите биле во контакт со Ајша и се обидувале да ја смират. Детето од под урнатините му испратило порака на својот татко. На него пишуваше „Добро сум“.

  Втор силен земјотрес со јачина од 7,5 степени го погоди југоисточниот дел на Турција, јавуваат новинските агенции. Претходно земјотреси ја погодија југоисточна Турција и соседна Сирија, каде исто така имаше многу жртви и големи штети. Според досегашните податоци, во земјотресите загинале над 1.900 луѓе.

  Во меѓувреме, Турција извести дека главниот земјотрес во текот на ноќта бил со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала. Земјотресите ги потресоа Турција и Сирија околу 2 часот и 30 минути по локално време, со епицентар во близина на градот Газиантеп, недалеку од границата со Сирија.

  Снимките од државната телевизија ТРТ покажаа голем број урнати згради и луѓе кои ги пребаруваат улиците покриени со снег, затрупани под урнатините. Турскиот претседател Ердоган утрово на Твитер објави дека спасувачките тимови се на пат кон погодените области. „Се надеваме дека заедно ќе можеме да се справиме со оваа катастрофа во најкус можен рок и со најмала можна штета.

  И во Сирија има многу разурнувања. Снимката покажува спасувачки тимови како носат луѓе на носилки. Шефот на Националниот центар за земјотреси, Раед Ахмед, рече дека тоа е најсилниот земјотрес во Сирија од 1995 година.

  Latest Posts

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.